1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Salaten Tüncina duası ve fazileti nedir

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Nursena tarafından paylaşıldı.

 1. Nursena

  Nursena Admin

  Salten Tüncina duasının fazileti bereketi tüm Müslümanların üzerine olsun.

  Salaten Tüncina; Tuncina duası meali ve fazileti nedir? Bu dua okunurken bazı kimseler neden ellerini ters çeviriyor?
  [​IMG]
  Saleten tüncina duası:
  "Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî'il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi's-seyyiât ve terfe'unâ bihâ ındeke a'lâ'd-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ'l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî'l-hayâti ve ba'del-memât birahmetike Yâ erhame'r-rahimîn. Hasbunellahu ve ni'mel vekîl ni'mel mevlâ ve ni'me'n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke'l-masîr."

  Anlamı:
  "Allahım! Efendimiz Muhammed'e (sav) ve onun ehli beytine salât at. Bu salâvat o derece değerli olsun ki: Onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salâvat hürmetine yerine getirsin bizin bütün günahlardan bu salâvat hürmetine temizlersin o salâvat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin o salâvat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırsın. Ey merhametlilerin merhametlisi bize bunları merhametinle nasip et. Allah Tealâ bize kafidir ve ne iyi bir dost ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz senin mağfiretini dileriz dönüş yalnız sanadır."
  Bazı yerlerde "Hasbunellahu ve ni'mel vekîl ni'mel mevlâ ve ni'me'n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke'l-masîr." kısmının olmadığını da belirtelim. Ancak bu kısmın söylenmesi de çok faydalıdır.

  Bu Salâvat-ı Şerifenin büyük önemi ve sevabı vardır. Sürekli bu salavata devam edenin belalardan emin gelecek musibetlere perde arzularının kolay rızkının da bereketli olacağı ümit edilir.
  Dua esnasında eller (duanın seması sayılan) yukarıya açık olarak (ayrı) şekilde tutulur. İki elin avuç içi terazinin iki gözü gibi muvazeneli şekilde göğüs hizasında semadan gelecek Rahmet-i İlâhiyye’ye açık bekler. Ancak bazı zamanlarda bu iki elin yanyana birleşip bitişik şekilde tutulması da sünnete aykırı değildir. Resûl-i Ekrem Hazretleri her iki halde de dua yapmıştır. Lâkin çoğu defa ellerini ayrı şekilde tuttuğu anlaşılmaktadır. Nitekim Şafiî mezhebinde duanın korku mânâsına gelen cümlelerinde ellerin içinin yere çevrilip aşağıya tutulduğu gibi. Hanefi’de ise avuç içinin aşağıya çevrilmesi sadece yağmur duasında meşru kılınmış diğerlerine şâmil olmamıştır. Şafilerin dua ederken musibetten sakınmak için ellerini aşağıya çevirmeleri bazı hadislere dayanmaktadır ki sünnettir. Bu hadislerden birisi şöyledir: “Peygamber Efendimiz Aleyhissalatü vesselam Allah’tan bir şeyin olmasını istediği zaman ellerinin içini yukarıya çevirirdi. Ancak bir şeyden sakınacağı zaman ise ellerinin içini aşağıya çevirirdi.” (Bu konuyla ilgili Hadisler için bkz: Müsned Ahmed b. Hanbel 4/56; Mecmau’z- zevaid 10/168; Cemu’l-fevaid 2/618; el-Fethu’l-kebir 2/357; ) Bu nedenle ellerini dua ederken aşağıya çevirenler bu hadislere göre amel etmiştir. Hanefiler ise bu konuda şafileri taklit etmiş oluyor.
  Konuyla ilgili bir hatıra:
  Bu konuda İbni Fakihani (Fecri Münir) isimli kitabında özetleyeceğim şu olayı nakleder:

  Maneviyat büyüklerinden Ebu Musa fırtınalı bir havada gemide imiş. Müthiş bir fırtına gemiyi batırmaya ramak kaldığı sırada Peygamber Efendimize iltica etmiş:

  Ya Resulallah gemimiz batacak içindeki bunca masumlar suya gark olup ölecekler. Lütfen bize bir kurtuluş çaresi göster!..

  O sırada kulağına şöyle bir hitap vaki olmuş: Ey Ebu Musa! Tüncina duasını okuyun! Yani kurtaran duayı okuyun kurtaran duayı...

  Demiş ki: Ya Resulallah bu Tüncina duası hangisidir biz bilmiyoruz?

  Efendimiz (sav) bugün namazlardan sonra okumakta olduğunuz (salaten Tüncina)'yı okumuş bunu okuyun diye tenbih buyurmuş.

  Gemide ki yolcular hep birlikte bunu Ebu Musa'dan öğrenip okumuşlar fırtına dinmiş sağ salim karaya ayak basmışlar.

  Bu duanın bu gibi özelliklerinden doalayıdır ki bizim de hudutlarımızda düşman tehlikesi belirince eli silah tutan askerlerimiz hudut boylarına gidip maddi silahıyla karşı koyarken içerde seccadesi başındaki müminler de hep bu kurtaran duayı okumuşlardır.

  Maddi silah yanında manevi silahla da düşmanı sınırlarımızdan kovmuşlardır.

  Bu konuyu Ehli Sünnet mecmuasında yazan merhum Zapsu bir teklifte bulunmuş ve demiştir ki: Harpte sınırlarımızda beliren düşman tehlikesini önlemek için camilerimizde diyanet tarafından okunması istenen (Salaten Tüncana)'yı artık bırakmalıyız. Zira tehlike geçmiştir. Yarın Allah korusun bir tehlike daha söz konusu olursa o zaman neyi okuyacağız.

  Faslı Davut efendinin yazdığı (Delailül Hayrat)'ta da geçen bu salavatı şerife için Bediüzzaman Hz. (bir çok aktabların okumakta titizlik gösterdiği salavat) diye bahseder.

  Bu salavatı şerife ilham ile yazılmıştır. Ne okuyana nede okumayana bir ısrar olmamalıdır. Okunursa sevabı var okunmazsa günahı yoktur. Ben şahsen okurum okunmasını da isabetli bulurum. İsmi üstünde kurtaran salavat. (Ahmet Şahin Güncel Sorulara Çözümler.)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör
   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Paylaşımın için Teşekkürler Nursena sayende Selaten Tuncina duasının faziletlerini öğrendim Allah Razı olsun
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Afat durumlarında okunan çok etkili bir dua, ben her farz namazdan sonra okurum.
   
 4. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Tuncina duasında hem Salavat hem Afetlerden korunma var. Bu nedenle çok özel bir Dua. Bazı Alimler Namazlardan sonra bu duanın okunmasını tembih etmişlerdir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş