1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sakarya Meydan Muharebesinin Sonuçları Nelerdir?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  23 Ağustos ve 13 Eylül 1921 Tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muhaberesi savaşı ve sonuçları yeni kurulacak Türkiye Cumhuriyeti ve Türkler açısından çok önemlidir.

  Sakarya Meydan Savaşı için yapılan en önemli hazırlık ordunun ihtiyaçlarının karşılanması için halktan yardım istenmesi ile ordu ile halk dayanışmasıdır. Bu amaçla Tekalif-i Milliye (Milli Yükümlülük Emirleri) yayımlanarak halkın orduya giyecek, yiyecek, ulaşım ve silah bakımından destek olması sağlanmıştır.
  [​IMG]
  Kütahya-Eskişehir Savaşlarında elde ettikleri başarıyı devam ettirmek ve Türk ordusuna öldürücü darbeyi vurarak Ankara'ya yürümek ve işgal etmek isteyen Yunanlılar yeni bir saldırı başlattılar. Yapılan Sakarya Savaşı yüz kilometrelik bir cephe üzerinde 22 gün 22 gece sürmüştür. Mustafa Kemal, Sakarya savaşın da Dünya savaş tarihine geçen meşhur şu sözü söylemiştir "Hattı müdafaa yoktur,sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça bırakılamaz. Büyük küçük her birlik, ilk durabildiği noktada tekrar düşmana karşı cephe kurarak çarpışmayı sürdürür. Yanlarındaki birliklerin çekilmek zorunda olduğunu gören birlikler onlara bağlı olamaz. Bulundukları yerde sonuna kadar karşı koyacaklardır." emrini vermiştir.

  Türk ordusunun yiğit evlatlarının kahramanca direnişi karşısında Yunanlılar yenilerek geri çekildiler.

  Sakarya Meydan Muharebesinin Sonuçları


  Bu zaferin kazanılmasıyla Türklerin 1683 11. Viyana Kuşatması ile başlayan geri çekilişi son buldu.

  1) 19 Eylül 1921'de Askeri başarıları nedeni ile bu zaferin kazanılmasını sağlayan Mustafa Kemal TBMM tarafından Mareşallik rütbesi ile Gazilik unvanı verildi.

  2) Sakarya Meydan Savaşı Türk Kurtuluş Savaşının son savunma savaşı olmuştur. Bu savaşta Türk ordusu taarruz konumuna geçti.

  3) 13 Ekim 1921 Tarihli Kafkas Cumhuriyetleri (Rusya) ile Kars Antlaşması imzalanmıştır.

  4) 20 Ekim 1921 Fransızlarla Ankara Antlaşması imzalandı.

  5) İtilaf Devletleri, TBMM Hükümetine yeni barış teklifleri sundular. Sevr Antlaşmasının biraz değiştirilerek sunulan bu teklifler TBMM tarafından kabul edilmedi.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş