1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Ramazan ayı ile birlikte beslenme alışkanlıklarımız da değişir, uzun süre aç ve susuz kalmanın etkisi olarak iftar vakti aşırı yüklenmeler ile sahur ederiz ve sahurda tok kalmak adına midemizi daha da şişirir ve açıkçası kendimize işkence ederiz.Öncelikle sahurda sağlıklı beslenmek ve gün boyu tok kalmak adına işimiz iftar ile başlar, iftar vaktinde ne kadar hafif yersek o kadar dinç ve sağlıklı olur geceye de kendimizi hazırlamışız oluruz.

  Sahura kesinlikle kalkmanızı öneriyorum, sahuru ne kadar uzun tutarsanız o kadar geniş zaman içerisinde yavaş ve yeterli beslenir ve midenizi zorlamazsınız. Unutmayın kahvaltı üzere beslenme yani sahur yapma sizi tok tutacaktır, bulunduğunuz iklim ve hava sıcaklığına göre kaynamış yumurta tüketmenizde fayda var, yine peynir, zeytin tüketimi sizi tok tutacaktır. Aşırı şekerli meyvede olsa sakınınız, illaki meyve yiyecekseniz Kavun ve Muz tüketebilirsiniz. Muz tüketimine dikkat ediniz zira kabızlık sorunu çekebilirsiniz. Benim tercihim özellikle yaz aylarına denk gelene sahurlarda haftada 2-3 defadan çok olmamak kaydı ile sahurda meyan kökü suyu içmek aşırı tok ve susuzluğu giderir.

  Sahurda omlet, sucuk gibi şeylerden uzak durmanız tavsiye edilir, yiyecekseniz de çok erken vakitte sahur yapınız ve mutlaka sahurunuzu çay ile tamamlayınız, su ihtiyacınızı belirli zaman aralıkları ile karşılayınız ve birden yüklenmeyin.

  Tüm bu uyarılardan sonra atalarımızdan bildiğimiz bir sözü söylemek isterim.Siz oruca hakkı ile niyet edin Allah size sabrını verecektir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş