1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sahura Kalkamayan sabah kalktığında su içip niyet edebilir mi?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  İstemeden sahura kalkamayan birisi sabah ezan okunduktan ve imsak vakti çıktından sonra uyanırsa bir bardak su içtikten sonra oruca niyetlenebilir mi?

  Ramazan ayından oruç tutmak için sahura kalkmanın bir şartı yoktur.Fakat oruca niyet etmek gerekir.. Sahura kalkamadığımız vakit sabahleyin uyanınca niyet edilebilirsiniz,fakat kesinlikle bir şey yeyip içemezsiniz, imsak geçtikten sonra bir şey yerseniz bu taktirde orucunuz kabul olmaz. Bu tür durumlarda kişinin su içmeden sadece niyet edip oruca devam etmesi gerekir.

  Diyanet işlerine göre orucun vakti sabah Ezanın okunması ile başlar, Süleymaniye vakfı ve Kuran'ı Kerim'e göre hareket etmek ister gözlem yoluyla siyah ipliğin beyaz iplikten ayrılacağı ana kadar imsak kabul edilirse Diyanetin takvimin 1 saatten sonra niyetinizi yapabilirsiniz.

  Sahura kalkan birisi niyet etmeyi unutursa sabah kaba kuşluk vakti çıkıncaya kadar niyet edilebilirler.Fakat öğlen vakti ve öğle vaktinden sonra yapılan niyet oruç için geçerli olmaz. Bu halde o günün orucunun Ramazandan sonra 1 gün kaza etmek gerekir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş