1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sahte bal nasıl anlaşılır?

Konu, 'Yararlı Bilgiler' kısmında denizkızı tarafından paylaşıldı.

 1. denizkızı

  denizkızı Yeni Üye

  Bal son derece sağlıklı bir besindir. Bal tüketiminin giderek arttığı ülkemizde sahte bal üreticilerinin sayısı da doğrudan artmaktadır.

  Balın sahte oluşu birkaç yöntem ile fark edilebilir .Balı bir tahta çubuğa bir miktar sürüp yaktığınız zaman yanıyorsa sahtedir. İçeriğinde şeker oranını ele veren bu yöntemle balın sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz.
  fft99_mf5099857.Jpeg
  Kimileri kıvamına bakarak anlayabilirim demektedir. Ama sahte bal satıcıları son zamanlarda ürettikleri ballarda kıvam arttırıcı kullandıkları için kıvamlı balın sahte olmaması gibi bir gerçeğe her daim inanmak mümkün olmamaktadır.

  Balın sahte olmadığını ele veren en önemli kanıtın bir süre sonra kristale olması ortaya koyar. Gerçek bal kristalize olur. Her kristilaze olan bal gerçektir sanmayın. Şekerlenen balı gerçek sanmayın. Kristale olan bal tadına baktığınız zaman ağzınıza şeker tadı gelmeyen baldır. Tereyağı kıvamı gibi görünen şekersiz bal gerçek baldır. Bu kristale olan balı benmari usulü ile eski haline döndürebilirsiniz. Bal alırken size verdiğim bu kriterlere dikkat etmenizi tavsiye ederim.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş