1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Şah Sultan'ın Eşi Lütfi Paşa Kimdir

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  Kanuni Sultan Süleyman'ın eniştesi olan Şah Şultan'ın kocası Damat Çelebi Lütfi Paşa kimdir,
  [​IMG]
  Damat Çelebi Lütfi Paşa'nın doğum tarihi hakkında bilgi bulunmuyor , 27 Mart 1564 Dimetoka öldü, Kanuni Sultan Süleyman saltanatı döneminde 13 Temmuz 1539 - Nisan 1541 arasında sadrazamlık yapmış Osmanlı devlet adamıdır.


  Damat Çelebi Lütfi Paşa hayatını, ayrıntılı tarihler vermeden yazdığı "Asafname" adlı kitabından yazmıştır.
  Nerede doğduğu ve nereli olduğu bilinmemekle beraber Arnavut olduğu rivayet edilmektedir. [1]Avlonya civarından devşirme olarak getirildi ve sarayda eğitim gördü. Çuhadar iken Yavuz Sultan Selim'in tahta geçmesiyle müteferrikalıkla dış göreve çıktı. Daha sonra sırasıyla çeşnigirbaşı, kapıcıbaşı ve miralemlik gibi vazifelerde bulundu.


  1522'den itibaren Aydın, ardından Yanya sancakbeyliği yaptı. Bu görevdeyken 1529'da I. Viyana Kuşatması'na katıldı. 1529'da Şam valisi oldu ve aynı yıl sonu bu görevden azledildi. 1531'de ikinci defa Şam valisi oldu. 1533'de Karaman Beylerbeyi oldu ve Irakeyn Seferinde başarılı hizmetlerde bulundu. 1534de kubbe vezirliği görevi verildi. Anadolu Beylerbeyliğine, ardından 1536'da Rumeli Beylerbeyliğine tayin edildi. Üçüncü vezirliğe getirildi. 1537 Korfu Seferi sırasında Barbaros Hayrettin Paşa ile beraber donanma serdarı olarak denize açıldı ve İtalya sahillerini vurdu. Bu arada Venediklilere gönderdiği elçinin esir alınması üzerine, Venediklilere savaş açılmasına ve Korfu adasının kuşatılmasına karar verildi. İki hafta kadar devam eden kuşatma Lütfi Paşa'nın zafer beklentisine rağmen padişahın emriyle kaldırıldı. Lütfi Paşa da geri çağrılıp İstanbul'a döndü. Bir müddet sonra ikinci vezirliğe tayin edildi ve Boğdan seferine iştirak etti.


  Genç yaştan itibaren devlet görevine gelen aynı zamanda Kanuni'nin kız kardeşi Şah Sultan'la kısa süren bir evlilik yaparak saraya damat da oldu.


  13 Temmuz 1539'da Ayas Mehmet Paşa'nın vebadan vefatı üzerine sadrazam oldu. Yaklaşık iki sene bu görevde kalan Lütfi Paşa, Nisan 1541'de azledildi ve yerine Hadim Süleyman Paşa sadrazam oldu. Azledilme sebebi eşi olan Yavuz Sultan Selim'in kızına tokat atması ve padişahın kız kardeşine karşı olan durumu öğrenmesi ile sadaretten ve saraydan atılmasıdır.


  Azledildikten sonra Lütfi Paşa Dimetoka'ya sürüldü. 1542'de affedilip hacca gitti. Hac dönüşünde Dimetoka'daki çiftliğine çekildi ve daha çok eser telifiyle meşgul olarak yirmi yıl kadar yaşadı. 27 Mart 1564 de vefatından sonra Yenikapı'da defnolundu.
   
 2. a

  angel Yeni Üye

  Değerli bir görev olan sadrazamlık görevini başarıyla yerine getirmiştir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş