1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Şah Sultan'ın Çocukları Kimlerdir Hayatı Hakkında Bilgi

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Mahmut Hoca tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mahmut Hoca Yeni Üye

  Tarihte Şah Sultanın Çocukları Kimdir, Şah Sultanın Kocasının Adı Nedir?

  Şah Sultan tarihte Kanuni Sultan Süleyman'ın kızkardeşi olarak bilinir.Gönül dünyası zengin tasavvufa ve maneviyata ilgi duyan iffetli bir sultan olduğu iddia edilmektedir.1572 yılında vefat etmiştir. 1556 yılında Mimar Sinan tarafından yaptırılan Şah Sultan Camii onun adına yaptırılan önemli eserlerden biridir.

  Çocukluğunun ağabeyi Kanuni ile birlikte Manisa’da geçtiği iddia edilmektedir. Şah Sultan, sonradan 1539 yılında sadrazamlık makamına gelecek Lütfi Paşa ile 1523’te evlenmiştir.

  Kocası Lütfi Paşa sert mizaçlı bir insan olduğu ve anlaşamadıkları için 1541’de boşanmışlar neticesinde kocası sadrazamlık makamını kaybetmiştir.

  19 yıl süren bu evlilikten İsmihan ve Neslihan adında iki kız çocukları dünyaya gelmiştir. Şah Sultan’ın Sümbüli tarikatına mensup olduğu ve Koca Mustafa Paşa Sümbüliye zaviyesi Şeyhi Merkez Musa Muslihiddin El-Germiyani’ ye intisap ettiği bilinmektedir. Kimi kaynaklarda da onun hem Mevlevi, hem de Merkez Efendi’nin müridesi olduğu söylenmektedir.
   
 2. a

  angel Yeni Üye

  Şah Sultan Kanuninin kız kardeşlerinden sadece biri
   
 3. S

  Sinel Yeni Üye

  Şah SUltanın kızlarının adı gerçekten çok güzelmiş.
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Kadının bu kadar manevi hayatı kuvvetli olduğunu tarih kayıtları söyler ancak dizide kadını tam bir cadı gibi gösterirseniz bu hakaret olur tezat olur.
   
 5. T

  Taha Yeni Üye

  Muhteşem yüzyıla bakılacak olursa herkes intikam peşinde pek dini islamı düşünen yok.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş