1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sağlık Meslek Liseleri Bölümleri Ve Puanları

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Son zamanlarda Sağlık Meslek Liselerine ilgi oldukça artıyor ve geleceğine bu yolda yön vermek isteyenler SML Bölümleri ve Puanları hakkında bilgi istemekteler. Sağlık Meslek Liselerinde 8 ana bölüm var bu bölümlerin özellikleri şöyle.
  SML.jpg
  Sağlık Meslek Liseleri Bölümleri Hakkında Kısa Bilgi.

  Radyoloji Teknisyeni Bölümü

  Sağlık kurumlarında hastalıkların teşhis ve tedavisi için röntgen filmi çekenleri bilirsiniz bu kişiler, filmin banyosunu yapar, ışın tedavi planını uygular, film raporlarını hazırlayan ve arşivleme işlemlerini yürütenler bu bölümü okurlar..


  Anestezi Teknisyeni Bölümü

  Bir doktor kontrolü altındaki hastaları, cerrahi müdahaleler sırasında anestezik maddeleri tekniğine göre uygulayarak uyutan sağlık personelidir. Bu bölüm çok önemli ve iyi bir bölümdür.

  İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyeni Bölümü

  Bireyi,aileyi,toplumu kazalardan koruyarak toplumun her kesimindeki kişilerin beden,ruh ve sosyal yönden kazayı uğraması halinde tıbbın gerektirdiği bilgi ve becerilerle onlara ilk yardım bakımını planlayan, uygulayan ve kazazedeyi acil bakım ünitesine taşıyarak acil bakımını sağlayan sağlık personelidir.

  Laboratuvar Teknisyeni Bölümü

  Sağlık kurumları bünyesinde çeşitli laboratuvarlarda,halkın sağlığını korumak ve teşhis ile tedavisine ışık tutmak amacı ile her çeşit araç-gereç ve cihazları kullanarak teknik seviyedeki laboratuvar tetkik ve analizlerini yapan,bu amaçla numune alan, analizler için solüsyon ve kültür vasatları hazırlayan, yaptığı bu analizlerle hastalıklar arasında ilişkiyi kuran,sonuçları rapor edebilen sağlık personelidir.

  Diş Protez Teknisyeni Bölümü

  Ağız ve diş konularında,diş doktorunun direktif ve kontrolü altında kendisine gönderilen ağız ölçüleri üzerinde hastanın eksik olan diş ve ağız dokularını tamamlayan veya düzenleyen protez ve diş apereyleri tekniğine uygun olarak yapan sağlık personelleri bu bölümde okur.

  Çevre Sağlığı Teknisyeni Bölümü

  Her türlü yerleşim yerinde birey,aile ve toplumun sağlığına zarar veren veya verebilecek çevre faktörlerini inceleyen,kontrol altına alan,iyileştirme çalışmalarını uygulayan ve uygulanmasını sağlayan,bu amaçla atıklar,kemiriciler, vektörler, su, hava, gıda, konut, endüstri ve toplu yaşanan yerlerin sağlık kontrollerini yapan, ruhsatlandırma işlemleri ile zararsızlaştırma tekniklerini uygulayan, sağlık eğitimi, istatistik ve gerektiğinde ilk yardım hizmetlerini yapan sağlık personelidir.

  Ortopedik Cihaz ve Protez Teknisyeni Bölümü

  Bireyin,ailenin ve toplumun beden, ruh ve sosyal yönden sağlıklı olması amacı ile tıbbın ve teknolojinin gerektirdiği ortopedik cihaz ve protez tekniklerini uygulayan , mesleki tıbbi cihazlarını kullanarak hekim tarafından verilen ölçülere göre protez yapan, gerektiğinde yeni teknik ve cihazları öneren sağlık personelidir.

  Tıbbi Sekreter Bölümü

  Tıbbi istatistiklerle ilgili verileri derleyen,derlediği istatistiği bilgileri bilimsel metotlarla analiz ederek ilgili birimlere rapor edebilen, tıbbi ünitelerdeki haberleşme ve yazışma işlemlerini yürüten, ihtiyaç duyulan bilgileri toplayıp belgeye dönüştürebilen sağlık personelidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş