1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sağcı Solcu Ne Demektir ?

Konu, 'Her Telden' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Hepimizin illaki bir siyasi görüşü vardır. Yada varolduğunu düşünürüz. Doğru olarak bilmediğimiz siyasi görüşlerimiz belkide ilerde yaşadığımız ülkenin kaderini belirleyecektir. Televizyonlarda, gazetelerde bol bol gördüğümüz sağcılar ve solcular kelimelerinin ne anlama geldiğini biliyormuydunuz peki ?

  Yapılan röportajlarda bol bol duyarız ben sağcıyım yada ben solcuyum. Peki nedir bu sağcı ve solcu ?

  Konuya hemen açıklama getirelim.

  Bu durum Fransız devriminne kada dayanan bir durumdur. Fransız devriminden sonra zengin olan kişilerin dahada zengin olması halk arasında problemlere neden olmuştu. Bu problemleride toplanarak çalıştıkları patronlara karşı gelerek göstermeye başlamışlardı. Halk ne ekmek bulabiliyordu nede yiyecek başka şeyler. 1791 senesinde Ulusal meclis tartışmalarında kralı destekleyen kesim meclis başkanının sağ tarafına, kralı desteklemeyenler ise meclis başkanının sol tarafına oturmuşlardı.

  Zaman içerisinde bu 2 farklı kitlenin duruşu yerini siyasettede almaya başladı. Bu kitlelerden halkın yaşam standartlarının daha iyileştirilmesini isteyenler, sistemlerin daha iyileştirilmesi gerektiğini düşünenler sol kesim olarak birleştiler. Mevcut düzenin kalmasını isteyenler sistemlerin fazla kurcalanmasını isteyemenler ve patronların haklarını işçilerin haklarından daha öncelikli korunması gerektiğini düşünenler ise sağ kesim adı altında toplandılar.

  Bu sağcı kesim ile solcu kesim zaman içerisinde iyice benliğini bulmuştur. Kralın düzen anlaşışının ortaya çıkartmış olduğu sağcı ve solcu kesim dünyanın her yerinde aynı isimle adlandırıldı. Sağcı olan partiler para ve sermaye sahiplerinin isteklerinin doğrultusunda şekillendi ve dünyada buna kapitalizim dendi. Solcu partilerin yürüyüşüde halkın istekleri ve halkın daha iyi hayat sürebilmesi sağlamak doğrultusunda şekillendiler. SOlcu olan partilerde sermaye ve para sahiplerinin isteklerini dinlediler fakat halka zararı dokunabilecek tüm sermaye sahiplerinin istekleri geri çevrilirdi.

  Sağ ve sol derecelere ayrılmıştır. Aşağıdaki tabloda sağ ve solun derecelerini ghörebilirsiniz.


  sag-ve-sol-nedir.jpg
   
  Sabır bunu beğendi.
 2. Sabır

  Sabır Admin Yetkili Kişi

  İlginç bir çalışma olmuş, sağ ve solun bir bedenin azaları olduğunu bilmek yeterli sanırım.
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Bende konuya Kuran-ı Kerim'den değinmek isterim; "Fe ashâbul meymeneti mâ ashâbul meymeneti. Ve ashâbul meş'emeti mâ ashâbul meş’emeti."

  Kitabı sağından verilenler ve solundan verilenler Allah kitabı sağından alanlara hayırlı kılmış inşaallah sağın hayrını bilip ona göre davrananlardan oluruz yoksa sağ gösterip sol yumruğu yeriz :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş