1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Saçlarımıza Verdiğimiz Zararlar Nelerdir

Konu, 'Saç Bakımı' kısmında Taha tarafından paylaşıldı.

 1. T

  Taha Yeni Üye

  Farkında olmadan rutin alışkanlıklarımızdan oluşan yanlışlarımız nelerdir sizin için derledik araştırdık. Saçlarımıza neler yapmamamız gerek....

  saç.jpg

  Saç fırçanızı temizlememek ya da sıkı lastik toka kullanmak gibi basit gördüğünüz hatalar saçınıza zarar veriyor olabilir. Saç bakımı çok zor gibi gözükmese de bir sürü küçük hata bir araya toplanıp sizi kendi saçınıza düşman etmesin!

  İşte saçınıza yaptığınız ya da yapıyor olabileceğiniz 5 büyük kötülük!


  Saç fırçalarını temizlememek


  Mikroplar ve kalıntılar için mükemmel bir zemin olan saç fırçalanızı temizlemek, en büyük göreviniz olmalı. Saçınızı taradıktan veya şekillendirdikten sonra fırçanızda kalan saçları her seferinde mutlaka temizleyin. Saç fırçanızı veya tarağınızı, ayda bir kabartma tozu karıştırdığınız suda birkaç dakika bekletin; ardından iyice durulayın. Kabartma tozu, fırçanın ya da tarağın arasında biriken yağı ve saç şekillendirici artıklarını temizlemeye yardım edecektir.


  Lastik toka kullanmak


  Kabul edelim ki lastik tokaların hakimiyeti hiçbir zaman sona ermiyor. Çekmecemizde yüzlerce tokamız da olsa lastik toka ummadık anların kurtarıcısı olabiliyor. Oysa saç uzmanları gerekmedikçe lastik toka kullanılmasını kesinlikle önermiyor. Lastik tokalar saçı gereğinden fazla sıktığından, saç tellerinin kırılmasına yol açabiliyorlar. Bu yüzden lastik toka yerine, maşa olarak tabir ettiğimiz tokalarla saçınızı toplamak en mantıklısı…


  Saçı aşırı ısıya maruz bırakmak


  Saçınızı kulağınızı yakacak derecede sıcak bir havayla kurutuyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Uzmanlar saç kurutma makinenizin sıcaklık ayarını kesinlikle en sıcakta tutmamanızı öneriyorlar. Neredeyse ılık denebilecek bir sıcaklığın ideal olduğunu söylüyorlar. Sıcak olmazsa olmaz, saçlarım kurumaz mı diyorsunuz? Zor kuruyan ya da şekillenmeyen inatçı saçlara sahipseniz de saçınızı yüksek ısıya maruz bırakmadan önce ısı koruyucu saç bakım ürünleri kullanmanızda fayda var.


  Kırılmış saç uçlarından kurtulmamak


  Kırılmış saç uçları, onlardan kurtulmadığınız takdirde daha fazla kırığa sahip olmanıza neden olabilir. Saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini istiyorsanız kendi belirleyeceğiniz bir rutinde saçlarınızı kestirmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın; ölü ve kırık saç uçları saçlarınızın daha uzun görünmesini sağlamayacak, aksine daha sağlıksız görünmesine yol açacaktı


  Kökten uca saç fırçalamak


  Saç tarama sayesinde saç uçlarındaki doğal yağlar saç uçlarına kadar yayılır ve saç uçlarını besler. Ama saçları özellikle ıslakken sert bir şekilde taramak, saç tellerini kırar ve onlara zarar verir. Saçın köklerindeki doğal yağlar uçlara kadar inemez. O yüzden saç köklerinize tarağı fazla bastırmayın, saç uçlarına doğru fırçalayın.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Ütüleyenler bile var saçlarını başka ne söylensin ki..
   
 3. B

  Babet Yeni Üye

  Sormayın ya o hatayı lise yıllarımda bende çok yaptım.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş