1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Saçlarda Kepek Oluşumu Nedenleri ve Kepek Tedavisi

Konu, 'Saç Bakımı' kısmında Rabba tarafından paylaşıldı.

 1. R

  Rabba Bölüm Yöneticisi

  Saçlarım da çok kepek var, kepeklerden nasıl kurtulabilirim gibi sorular benim gibi bol kepekli saçlara sahip olanların genel soruları arasında yer almaktadır. Kepeklerinizden kurtulmak istiyorsanız öncelikle onların neden oluştuğunu bilmeli ve ne gibi önlemler alabileceğiniz bilgisini edinmelisiniz.

  Kepek oluşum nedenleri:

  Saç deriniz kanınızdan yararlanarak tam beslenmeyi gerçekleştiremiyorsa saç derinizde belirgin bir cansızlaşma görülür. Bu ölü saç derisi kepek olarak adlandırılır ve saçınızda dökülmeler görülmektedir.
  [​IMG]
  Sağlıksız yiyecekler tüketiyorsanız, beslenme alışkanlığınız kötü ise ya da yeme alışkanlığınız düzensiz ise saç derisi yetersiz besin alamaz ve dökülür. Bu dökülme sonucunda kepek oluşumu görülmektedir.

  Hijyenik ortamlarda bulunmuyorsanız, sürekli olarak paslı ve yağlı ortamlarda çalışmak zorunda iseniz saçlarınızda kepeklenme meydana gelmesi kaçınılmazdır ve saçlarınız kepeklenme ile beraber dökülür.

  Saçlarınızda kepek oluşumunun önüne geçmek için neler yapabilirsiniz?

  Saçlarınızın temizliğine önem verilmesi saçlarınızın kepeklenmemesi için alınacak en önemli önlemler arasında yer almaktadır. Saçlarınızı en az 3 günde bir yıkamanız gerekmektedir. Ilık su ile yıkadığınız saçlarınızı eğer her gün yıkamayı tercih ediyorsanız her gün şampuan kullanmamalısınız. Çünkü her gün şampuan kullanımı kepek oranını arttırmaktadır.

  Saçlarınızda saç bakım kremi kullanmak gibi bir alışkanlığınız varsa mutlaka saç diplerinize masaj yaparak bu kremi kullanmayı tercih etmelisiniz. Saçlarınızı düzenli olarak tarama alışkanlığı edinmelisiniz.

  Saç diplerinize süreceğiniz limon suyu sayesinde de kepeklerden kurtulabilirsiniz. Limon suyunu pamuk yardımı ile saç diplerine masaj şeklinde uygulama yaparak yedirmeniz sonucunda saç diplerinizde yer alan kepeklerden kısa sürede kurtulabilirsiniz.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş