1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Saçkıran Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Konu, 'Saç Bakımı' kısmında denizkızı tarafından paylaşıldı.

 1. denizkızı

  denizkızı Yeni Üye

  Saçlarımız belirli aralıklarla dökülür. Bu herkesin başına gelen bir olaydır. Yapılan araştırmalar günlük 50- 100 saç telinin dökülmesinin normal olduğunu ortaya koymaktadır. Bu dökülen saç telleri yerine bir yenisi çıkmaktadır.

  Saçkıran yani saç dökülmesi belirtileri hemen ortaya koymayan bir hastalıktır. Stres ve psikolojik nedenlerin saçları döktüğü bilinmektedir. Kimi zaman mantar kaynaklı saç hastalığı da saç dökülmesine sebep olmaktadır. Saçkıran tedavi süreci geciktiği zaman kalıcı hasara sebep olabilir. Bu hastalık genel itibari ile mantar kaynaklı olduğu için bu hastalığa sahip kişilerin kullandıkları tarak kullanımında asla bulunmamalısınız. Ergen ve çocuklarda daha çok rastlanan bu hastalık diğer insanlarda da zaman zaman görülebilmektedir. Bünyesi zayıf ve hassas olan bireyler bu hastalığa çabuk yakalanabilirler.

  Küçük kabarcık ve sivilce gibi görünüme sahip olan saçkıran zaman içinde yayılmaya başlar. Başlangıçta geçici olan saç dökülmesi kısa zamanda kelliğe kadar varan sonuçlara sebep olabilir. Saçkıran bölgesindeki saçlarda çabuk kırılma ve saç tellerinde zayıflama görülür. Saçkıran bölgesinde sarımsı lekeler görülebilir.

  saç.jpg

  Saçkırana sebep olan mantarlar yok edilerek tedavi edilir. Toz, tablet ya da krem tarzı ilaç kullanımları gerçekleştirme işlemi ile tedavi gerçekleşir. Bu ilaç türleri ilgili bölgeye sürülerek tedaviye başlanır. Zaman zaman iğne tedavisi de uygulandığı görülür. Kimi zaman sprey ilaçlardan kullanarak da tedavi gerçekleştirebilirsiniz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Sarımsak sürerek o bölgeyi tedavi edebildiklerini duymuştum. Özellikle sakalda işe yaramakta. Bundan 6 yıl önce sakalım da oldu hastanede bir iğne yaptılar 1 haftada geçti.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş