1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Saç Dökülmesinin 7 Nedeni

Konu, 'Saç Bakımı' kısmında belmel tarafından paylaşıldı.

 1. b

  belmel Yeni Üye

  Saç Dökülmesinin 7 Nedeni  [​IMG]

  Saçlarınız çok mu dökülüyor? İşte saç dökülmesine neden olan 7 faktör ve tedavi önerileri...

  Eğer saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız yalnız olmadığınız açık! Kadınlar ile erkeklerde görülen saç dökülmelerin nedenleri farklıdır. Kadınlardaki çoğu saç dökülmesi yani erkek tipi dökülmelerin daha kolay tedavi edilebilir. İşte saç dökülmesine neden olabilen bazı faktörler..

  Demir Eksikliği:  Kansızlığa bağlı demir eksikliğine bağlı anemi saç dökülmesine neden olabilir. Ancak kendi kendinize demir içeren vitaminler almayın çünkü fazla demir de bazı hastalıklara neden olabilir. İlk olarak kan sayımı yaptırarak demir eksikliğiniz olup olmadığını öğrenin.

  Tiroid:  Aşırı çalışan ya da çalışmayan tiroid saç dökülmelerine neden olabillir.

  Östrojen Seviyesinin Düşük Olması:  Çoğu kadın menopozdan sonra veya bu sırada saç dökülmesi sorunu yaşayabilir.

  Gebelik Öncesi Hormon Değişiklikleri:  Anne adayları ilk 6 ay boyunca yaşadıkları hormonal değişimlerin sonucu saç dökülmesi sorunu yaşayabilir ancak hormonları normale döndüğünde saçlar yeniden çıkabilir.

  Telogen Effluvium:  Uzun bir dönem içinde saçta yaygın olarak görülen incelme ve dökülmedir. Hamilelik hastalıklar ya da stres gibi faktörler etkili olabilir.

  İlaçlar ya da Tedavi:  Çocu ilaç ya da tedavi saç dökülmesine neden olabilir. Eğer bu tür bir durumla karşılaştıysanız doktorunuzla konuşarak tedavinizin gözden geçirilmesini isteyebilirsiniz.

  Yüksek seviyede A vitamini ya da Selenyum:  Eğer ihtiyacınızdan fazla A vitamini ya da selenyum aldıysanız bu tür bir son uçla karşılaşabilirsiniz.

  Sigara Saç Dökülmesine Neden Oluyor  Erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda sigara içmenin de saç dökülmesini artırabileceği belirlendi. Kadınblar üzerinde bu yönde henüz bir çalışma olmamasına rağmen sigaranın bu tür sonuçlar doğurabileceği açık.

  Saçlarınız Dökülüyorsa ne Yapmalısınız?  Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız yapmanız gereken saç dökülmenizin ne zaman başladığı östrojen (kadınlar için) hormonu seviyenizi ölçtürmeniz yerinde olacaktır. Doktorunuz bunlarda eksiklik görmediyse o zaman sorun genetik olabilir.

  Saç Dökülmesi için Önerilen İlaçlar ve Tedavi  Rogaine (minoxidil içeren ilaç): Doğrudan deriye uygulanıyor ve kan dolaşımını hızlandırıyor. Bu sebeple saç kökleri daha iyi besleniyor bol oksijen alan saç hücreleri güçleniyor ve daha kalın saçlara sahip olmanızı sağlıyor. Hamile ya da emziren annelerin kullanmaması öneriliyor.

  Propecia (finasteride içeren ilaç):  İyi huylu prostat büyümesini tedavi etmek için hazırlanmış bir ilaç. Zaman içerisinde Finasteridin yan etkisi olarak saç fölikillerinin yok olmasına da neden olan bir androjen olan DHT' ye (dehidrotesteron) dönüşmesini engellediği keşfedilmiş ve 1997 yılında saç dökülmesine karşı kullanılmak üzere FDA tarafından onaylanıp Propecia adı altında satışa sunulmuş. (Hamileler ya da anne olmayı planlayanların kesinlikle almaması gerekiyor. Yapılan araştırmalarda tüm kadınlar üzerinde başarılı olmadığı görülmüş)
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Duş sonrası bir bakıyorsunuz lavabonuzun önemli bir bölümü dökülmüş saçlarla dolu bu durum sizi çok üzebilir. Artık saç bakımı ve ekimi hatta saç dibi kuvvetlendiriciler mevcut.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş