1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Şaban Ayında Oruç Tutmanın Sevabı Nedir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında abdulkadir tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abdulkadir Yeni Üye

  Mübarek üç ayların ikincisi olan şaban ayında oruç tutmanın sevabı ve fazileti hakkında islam dinini güzel yaşayanlardan ve kaynaklarımızdan öğrenelim.

  Ramazan ayından bir önceki ay olan ve bu mübarek ayın müjdecisi olan üç aylardan Recep ayından sonra gelen şaban ayında oruç tutmanın faziletleri ve sevabı Allah katında çok büyüktür. Ramazan ayından sonra en bereketli orucun Şaban ayında tutulan oruç olduğunu bilmemizde yarar var. Şaban ayında tüm Müslümanlara Rabbim tutabildiğimiz kadar oruç tutmayı nasip etsin hepimize güç ve takat versin ve bizi affetsin inşallah.

  Peygamberimiz şöyle buyurmuştur.Şaban ayının birinci gününü oruç tutan kişi Allah için yetmiş iyilik yazar. Her iyiliğin karşılığı sevabı da bir yıllık ibadet olarak verilmiştir.

  Aişe Annemiz buyuruyor ki;Resulullahın, hiçbir ayda, Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şaban ayının tamamını oruçla geçirirdi.

  Peygamberimize Şaban ayında niçin çok oruç tuttuğu sorulduğu zaman şöyle buyurdu ki;Şaban, öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gafil olurlar. Bu ayda ameller, alemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim.

  Şaban ayında üç gün oruç tutana, Hak teala Cennette bir yer hazırlar. Bünyesi zayıf olanın, Şaban ayının 15 inden sonra oruç tutmayıp, farz olan Ramazan-ı şerif orucuna hazırlanması iyi olur. Sağlığı yerinde olan ise, Şaban ayının çoğunu, hatta tamamını oruçlu geçirebilir.

  Şaban ayının 15. gecesidir. Bunun günü, bu geceyi takip eden gün, yani 15 Şaban olur. Oruç tutan, bu günde tutmalıdır. Eğer bugün, Cuma veya Cumartesi gününe gelirse, bir gün öncesi veya bir gün sonrasıyla tutmalıdır.

  Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim Bu hâl, sabaha kadar devam eder.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Cenabı Allah bu güzel aylarda oruçlu olmayı nasip etsin. Amin.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş