1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Sabah namazının vakti ne zaman başlar ne zaman sona erer?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında abdulkadir tarafından paylaşıldı.

 1. a

  abdulkadir Yeni Üye

  Övülmüş bir vakit olan Sabah namazının vakti ne zaman başlar ne zaman sona biter, Sabah namazı hangi vakitler arasında kılınır ve hangi zamanda namaz kılınmaz kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

  Ne yazikki sabah namazını kılmak bir çok insan için oldukça zor gelebiliyor, Niyetlenenler ya saatlerini ayarlamada yada namazı en son vakitte kılarım diye erteliyor.


  Sabah namazının vakti imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Ancak Hanifilere göre hafif ışıyıncaya kadar bırakmak, Şafilere göre ise erken, karanlık iken kılmak faziletlidir.Hanefi mezhebinde sabah namazının geç kılınması daha faziletli olduğu için, imsaktan hemen sonra kılınmamaktadır.Ayrıca imsak vaktinde değil de namaza başlanacağı vakit ezan okunur ki, insanlar namazın kılındığı vakti bilip cemaate gelsinler diye namazdan önce okunmaktadır.

  Sabah namazı İmsak vakti girer girmez de kılınabilir. Ezanı beklemeniz şart değildir.Tam namaz kılarken ve namaz bitmeden güneş doğarsa Hanifilere göre namaz bozulur. Kerahet vakti çıktıktan sonra yeniden kılmak gereklidir.

  Eğer vaktinde sabah namazını kılamadıysanız güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazı girmeden kılarsanız, hem sünnetini hem de farzını beraber kaza edebilirsiniz. Allah kabul etsin.
   
  1 kişi bunu beğendi.
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş