1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Saatler Ne Zaman İleri Alınacak ?

Konu, 'Haberler' kısmında didoba tarafından paylaşıldı.

 1. d

  didoba Yeni Üye

  Yaz Saati Uygulaması Ne Zaman ,
  Yaz Saati Uygulaması Tarihi ,
  Saatler Ne Zaman İleri Alınacak ? ,
  Saatlerin İleri Alınma Tarihi Değişti
  25 Mart 2012 Saatler İleri Alınıyor


  [​IMG]
  Saatlerin ileri alınma tarihi 2012 yılında saatler Mart ayında 25 Mart 2012 pazar günü saat 03:00 da itibaren bir saat ileri alınacaktır.

  Saatlerin 1 saat ileri alınacağı 31 Mart tarihinin 1 Nisan'da yapılacak Yükseköğretime Geçiş (YGS) sınavına denk geldiği için böyle bir uygulamaya gidildiği öğrenildi.

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ileri saat uygulamasına 25 Mart Pazar günü geçilmesi için tasarıyı hazırlayıp Bakanlar Kurulu'na gönderdi.

  Böylece öğrencilerin saat karışıklığının neden olabileceği mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

  Taslakta, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatlerin 25 Mart 2012 Pazar günü saat 03.00'ten itibaren bir saat ileri alınması, 28 Ekim 2012 tarihinde ise 04.00'ten itibaren bir saat geri alınması bilgisine yer veriliyor.
   
 2. p

  pepe Yeni Üye

  Yaz saat uygulamasına şunun şurasında sayılı günler kaldı doğrusu çok heyecanlıyım
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat (yaz saati) uygulaması kapsamında, bütün yurtta saatler, 25 Mart Pazar günü saat 03.00'den itibaren bir saat ileri alınacak.

  Kış saati uygulamasına 30 Ekim 2011 tarihinde geçilirken saatler 04.00'de bir saat geri alınmıştı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulamaya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı da 13 Mart 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

  Karar çerçevesinde, bütün yurtta saatler, 25 Mart Pazar günü saat 03.00'den (cumartesi gününü pazar gününe bağlayan gece) itibaren saatler bir saat ileri alınacak. Saatler, 28 Ekim 2012 Pazar günü saat 04.00'den itibaren de geri alınacak.

  Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Ayrıca, yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor.

  697 sayılı Kanunun 3097 sayılı Kanuna değişik 2. maddesi ''Greenwich'e göre 30. derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınıyor. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir'' hükmü gereğince, yaz saati uygulamasının başlangıç ve bitiş tarihleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla belirleniyor.

  Geçmiş yıllara bakıldığında yaz saati uygulaması, AB ülkeleriyle birlikte mart ayının son pazar günü başlayıp, ekim ayının son pazar günü bitiyor. Yaz saati uygulamasıyla, her yıl, ''orta ölçekli'' bir hidroelektrik santralinin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor. İleri saat uygulamasıyla işe erken başlamak ve çıkmak, aydınlatma, ısıtma, soğutma açısından önem taşıyor.

  Tüm yıl ileri saat uygulamasında kalınması

  Öte yandan tüm yıl ileri saat uygulamasında kalınması konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bir çalışma yapıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, enerji açısından bakıldığı zaman sürekli yaz saati uygulamasının doğru olduğuna inandıklarını belirterek, ''Konuyu Bakanlar Kurulu'nda sundum. Başbakanımız bunun toplumu nasıl etkileyeceği konusunda üzerine görev düşen bakanlıklarla beraber bir çalışma yapıp, tekrar sunmamızı istedi. İlgili bakanlıklarla yapacağımız çalışma yetişirse bir sonraki Bakanlar Kurulu'nda sunacağız, olmazsa ondan sonrakinde bilgi vereceğiz'' ifadelerini kullanmıştı.

  Yaz saatinin sürekli olarak uygulanmasının yıllık en az 200 megavatlık bir santral kurmak anlamına geldiğine dikkati çeken Yıldız, bankacılık, Avrupa ülkeleri, iletişim, eğitim ve hava yollarının bağlantıları açısından da konunun değerlendirileceğini, ondan sonra da bir karar alınacağını ifade etmişti.

  AA
   
 4. p

  pepe Yeni Üye

  Yaz Saat uygulaması bir kaç güne kadar gerçekleşecek
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş