1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Rüştü Asyalı Kimdir?

Konu, 'Sanatçılar ve Sporcular' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Rüştü Asyalı namı diğer Keloğlanı merak edenler için güzel bir kaynak. Resimlerle Rüştü Asyalı ne kadar değişmiş görebiliriz.

  Rüştü Asyalı (d.1947, Elazığ-Ağın) Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, yönetmen, rejisör, senaryo yazarı, seslendirme sanatçısı.
  [​IMG]
  Lise yıllarında Ankara Halkevleri Genel Merkezi'nde açılan tiyatro kurslarına başladı.1963 yılında Ankara Radyosu Çocuk Saati ekibinde "temsil kolu sanatçısı" olarak yeraldı. Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümü sınavını kazandı. Mezun olduktan sonra 1970 yılında Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak profesyonel oyunculuk yaşamına başladı.
  [​IMG]
  Ankara Radyosu'nda Çocuk Saati programında canlandırmaya başladığı "Keloğlan" oyunları ile dinleyicinin beğenisini kazanmasının ardından film yapımcılarının önerisiyle sinemaya ilk adımı attı. 1971-1975 yılları arasında dört "Keloğlan" filminde rol aldı. Ardından çalışmalarını "Yaman Delikanlı" ve "Dangalak" adlı filmlerle sürdürdü. Ankara'da "Oyuncular Birliği" özel tiyatro topluluğunun kurucuları arasında yeraldı. 1970 yılından günümüze kadar Devlet Tiyatroları'nda oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptı. "Keşanlı Ali Destanı", "Fil Adam", "Düşler Yolu" ve "Azizname" adlı oyunlardaki rolüyle büyük başarı sağlayan sanatçı, "Kanlı Nigar", "Ah Şu Gençler", "Ölümsüzler", "Yunus Diye Göründüm" ve "Soruşturma" adlı oyunların yönetmenliğini yaptı. Özel tiyatrolarda da konuk yönetmenlik çalışmaları yapan Rüştü Asyalı, Pamukbank Çocuk ve Gençlik Tiyatrosunda "Masal Var-Masalcık Var", "Ah Şu Gençler", Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosunda "Ah Şu Gençler" isimli eserleri gerçekleştirdi. Ankara Ekin Tiyatrosunda Nazım Hikmet için yazılmış "Hasret" adlı oyunun rejisörlüğünü üstlendi. Sanatçı, bu oyunda Nazım Hikmet rolünü oynadı. 1963 yılından bu yana televizyon dizileri, tiyatro oyunları ve sanat, kültür programlarıyla radyo ve televizyonda çeşitli projelere büyük katkılarda bulundu. "İki Öküz", "Bir Varmış Bir Yokmuş" ve "Türkülerle Oyunlar" adlı dizilerin senaryo yazarlığı, yönetmenliği ve oyunculuğunu yaptı. "Atatürk Anlatıyor" isimli belgeselde Mustafa Kemal Atatürk'ü canlandırdı. Son çalışması "Ben Bir İnsan" isimli yapıt, Devlet Tiyatroları sahnesinde oynandı. Dil Derneği ve Konak Belediyesi tarafından ortaklaşa kitap ve yoğunteker (CD) olarak yayımlanan Şiirlerle Atatürk'ü Anlamak adlı şiir seçkisindeki şiirleri seslendirdi.
  [​IMG]
  Sanatçı çeşitli tarihlerde Devlet Sanatçıları Birliği genel sekreterliği, Devlet Tiyatroları Yönetim Kurulu üyeliği, Devlet Tiyatroları Vakfı başkanlığı ve Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği genel başkanlığı görevlerini, ayrıca Seslendirme Sanatçıları Birliği genel başkanlığı ve Sanat Kurumu yönetim kurulu üyeliğini sürdürdü. 9 Temmuz 2008'de Devlet Tiyatroları başrejisörlüğü'ne getirildi, halen görevini sürdürmektedir.

  Rol aldığı tiyatro oyunları


  * Ben Bir İnsan
  * Kuvayi Milliye Destanı
  * Azizname
  * Fil Adam
  * Keşanlı Ali Destanı
  * Düşler Yolu
  * Cyrano de Bergerac

  Yönettiği tiyatro oyunları

  * Ah Şu Gençler
  * Ölümsüzler
  * Yunus Diye Göründüm
  * Soruşturma
  * Kanlı Nigar
  * Masal Var-Masalcık Var
  * Hasret (Nazım Hikmet)

  Oynadığı Filmler

  * Keloğlan Aramızda 1971-Keloğlan
  * Keloğlan 1971-Keloğlan
  * Keloğlan'la Can Kız 1972-Keloğlan
  * İki Öküz 1972
  * Sefer Seferde 1975
  * Keloğlan İz Peşinde 1975-Keloğlan
  * Yaman Delikanlı 1976-Yaman
  * Ben Bir Garip Keloğlanım 1976-Keloğlan
  * Ben Bir İnsan 2002
  * Havada Bulut 2002-Kömürcü Hristo
  * Kod Adı 2006-Savcı Doğan
  * Kod Adı Kaos 2007-Savcı Doğan

  Kaynak : Wikipedia.
   
 2. J

  JustinBeersonn Misafir

  Rüştü Asyalının ses tonu harika. Ben kendisini ve egitimini çok begeniyorum.
   
 3. M

  Mavi Sağlık Ekibi

  Rüştü Asyalı öncesinde farklı filmlerdede oynayan birisi. Ben o zamanlara yetişemedim ancak ses tonu konusunda size katılıyorum.
   
 4. C

  Compagno Yeni Üye

  Büyük oyuncu özellikle Keloğlan tabi ki :)
   
 5. A

  Abdullah Yeni Üye

  Büyük oyuncu sanırım kel oğlan rolünü oynayan kişi....
   
 6. r

  rodali Yeni Üye

  türk sinemasının önemli insanlarından..çünkü keloğlanı oynarken felsefede yapmıştır,karakterede bürünmüştür..az ama öz işler yapmış gibi geliyor insana..nedeninden emin olmadığım derin bir saygı duyuyorum kendisine .
   
 7. i

  irem Yeni Üye

  Rüştü ASYALI'nın sesi gerçekten çok özel bir ses KELOĞLAN'ı seslendirende odur
   
 8. M

  Misafir Misafir

  öldümü bu Rüştü amca
   
 9. M

  Muhibbi Yeni Üye

  edmond rostand'in şiirini pek bir güzel seslendirmiştir.
   
 10. z

  zümrete riyal Misafir

  gerçekten size katılıyorum ama ben onu sadece Keloğlan diye tanıyorsum
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş