1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Roger Wolcott Sperry

Konu, 'Bilim Adamları' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Roger Wolcott Sperry
  Nobel ödüllü Amerikalı nöropsikolog
  Doğumu :20 Ağustos 1913 Hartford - Connecticut[​IMG] ABD
  Ölümü:17 Nisan 1994 - Pasadena[​IMG] Kaliforniya[​IMG] ABD


  Roger Wolcott Sperry (20 Ağustos[​IMG] 1913 - 17 Nisan[​IMG] 1994)[​IMG] bölünmüş beyin (ing. split-brain) çalışmalarıyla ünlü bir nöropsikologtur. Bu çalışmalar sayesinde David Hunter Hubel ve Torsten Nils Wiesel ile birlikte 1981 Nobel Tıp Ödülü'nü kazanmıştır.  Hayatı


  Sperry[​IMG] Hartford - Connecticut'ta Francis Bushnell ve Florence Kraemer Sperry'nin oğlu olarak dünyaya geldi. Sadece bir erkek kardeşi (Russell Loomis) vardı. Babaları[​IMG] Sperry 11 yaşındayken öldü. Sperry lisans eğitimini Oberlin College'da İngilizce üzerine (1935)[​IMG] master eğitimini de aynı okulda psikoloji (1937) üzerine yaptı. Doktorasını ise Chicago Üniversitesi'nden 1941'de aldı. Daha sonra Sperry[​IMG] doktora sonrası (post doktora) çalışmalarına Karl Lashley ile birlikte Harvard Üniversitesi'nde devam etti.

  1949 yılında[​IMG] Norma Gay Deupree ile evlendi. Bir oğulları (Glenn Michael) ve bir kızları (Janet Hope) oldu.

  Çalışmaları

  Sperry'nin 10 yıldan fazla vaktini alan ilk önemli bilimsel çalışması[​IMG] Chicago Üniversitesi'nde kendi hocası Paul Weiss tarafından geliştirilen ve yaygın şekilde kabul gören bir teoriyi çürütmek oldu. Bu teoriye göre[​IMG] duyu organları ve kaslar arasındaki bağlantıyı sağlayan sinir ağı[​IMG] başta birbirlerine rastgele bağlı sinir liflerinden oluşan[​IMG] değişime uğramamış ve özelleşmemiş bir ağ iken[​IMG] daha sonra deneyimlerin ve öğrenmenin etkisiyle yüksek derecede eşgüdümlü ve amaca özel hizmet eden bir sisteme dönüşüyordu. Uyarlanabilirlik (ing. plasticity) ve işlevlerin birbiri yerine kullanılabilirliği[​IMG] bu teorinin anahtar fikirleriydi. Weiss bu teoriyi[​IMG] son derece dikkatle yürüttüğü deneysel çalışmaların üzerine oluşturmuş[​IMG] fakat elindeki verileri yanlış yorumlamıştı.

  Daha sonraları ünlü olacak bir dizi deneyle Sperry[​IMG] gerçekte olan bitenin Weiss'in teorisinde hayal edilenin tam tersi olduğunu gösterdi. Beyindeki devreler[​IMG] birbiri yerine kullanılabilir benzer bölümlerden oluşmak yerine[​IMG] kimyasal yapısı ve işlevi embriyonun gelişimi sırasında belirlenmiş (etiketlenmiş) sinir hücrelerinden oluşan[​IMG] sınırları kesin olarak çizilmiş bir yapıya sahiptir. Bu etiketleme bir kere yapıldıktan sonra o hücrenin işlevi bellidir ve daha sonra değiştirilemez.

  Nobel ödülü almasını sağlayan çalışmasında ise Sperry[​IMG] epilepsi hastalarını tedavi etmek amacıyla[​IMG] beyinin sağ ve sol yarımküreleri arasındaki iletişimi sağlayan yapı olan corpus callosumu kesti. Sperry ve çalışma arkadaşları daha sonra bu hastalardan[​IMG] beynin sadece belli bir yarımküresi tarafından yapıldığı bilinen işleri yapmalarını istediler. Sonuçta[​IMG] corpus callosumu kesilmiş bu hastaların beyinlerinin sağ ve sol yarımkürelerinin birbirinden bağımsız olarak bilinç sahibi olduğunu gördüler. Bu araştırma[​IMG] beyin işlevlerinin yanallaştırılması (ing. later alization of brain function) anlayışının gelişmesini sağladı.
   
 2. Yasenya

  Yasenya Yeni Üye

  Paylaşım için teşekkürler.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş