1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Robert Doisneau Hayatı

Konu, 'Dünya'dan Biyografiler' kısmında snowboard tarafından paylaşıldı.

 1. s

  snowboard Yeni Üye

  Robert Doisneau Kimdir

  Robert Doisneau (1912-1994) Gentilly, Fransa'da doğdu. Paris'te Estienne Okulu'nda gravür ve taşbaskı (litografi) üzerine eğitim alarak bu konuyu kendine meslek edindi.

  1931 - 1933 yılları arasında André Vigneau'nun uygulayıcı asistanlığını yaptı. Bir süre Renault fabrikalarının fotoğraf servisinde çalıştıktan sonra, çeşitli dergilerde görev yaptı.

  Coşkulu bir mizahın, işlediği konuyla sıcak bir atmosferde aynı potada eritilmesi temelinde çektiği fotoğraflar için Paris metro banliyölerini sıkça kullandı.

  2005 yılında bir yapıtının 155 bin Euro fiyatla satıldığı Doisneau, II. Dünya Savaşı'nda aktif olarak asker ve savaş fotoğrafları çekti ve bastı. 1949 - 1952 yılları arasında Vogue dergisinini fotoğrafçılığını üstlendi.

  İlk eserleri 1992 yılında Oxford Modern Sanatlar Müzesi'ne alındı. Le baiser de l'hôtel de ville adlı yapıtı çeyrek milyon dolara satılmıştı.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  pariste 1950 yılında çektigi opusen cift fotografiyla hafizalarda yer etmis ancak 40 yil sonra fotografin kurgu oldugu ve cifti 1 gunlugune tuttugu ortaya cikmis unlu fotografci..
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  paris ve banliyö fotoğrafları çekmek özel ilgi alanıdır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş