1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Rezene çayı nasıl yapılır

Konu, 'Şifalı Bitkiler' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

 1. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Rezene Çayı diyip geçmemek gerekir. Şifali bitkilerin baş aktörlerinden biri olan rezene bebeklerimizde gaz sancısını almak üzere kullandığımız rezene bitkisinin görevleri kullanıldığı yerleri anlatan bir makale ile sizlere bilgi verecegim.

  [​IMG]
  Genellikle Akdeniz ikliminde, kayalık ve kurak yerlerde yetişen, sarı renkte çiçekler açan, kokulu ve otsu bir bitki olan Rezenenin tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene az miktarlarda rahatlatıcı etki gösterirken miktar arttıkça uyku verir.

  Rezenenin ve Rezene Çayının Faydaları: Rezene iştah açıcıdır. Vücudu rahatlatır. Mide ve bağırsak şikâyetlerini ve gazlarını azaltır. Bu etkisi ile özellikle, gaz sancısı çeken ve ishal olan bebeklere çay olarak içirilirse hem kaybedilen sıvıyı geri kazanmaya yardımcı olur hem de sancıları azaltır. İdrar söktürücü özelliğiyle, idrar zorluğunu giderir. Balgam söktürücüdür. Gözlere iyi gelir. Yatıştırıcı etkisi ile ağrıları dindirir. Anne sütünü arttırıcı özelliği ile emziren annelere faydalıdır. Kansızlığı giderir. Kalp hastalıkları, romatizma ve boğmacada faydalıdır. Cinsel gücü arttırır. Adet düzensizliğini ve zorluğunu giderir.  Nasıl kullanılır ?
  Tohumu: Soslar, balık yemekleri ve ekmek yapımında kullanılabilir. Ayrıca yeni sürgünleri kışın salatalara eklenir. Tohumu çiğnenirse nefesi ferahlatır ve soluğun kokusunu temizler.

  Yaprağı: Salata ve sebze yemeklerinin üzerine doğranır. Çorba ve yağlı balık yemeklerine katılır. Yaprakları kaynatılarak çay olarak içilir

  Gövdesi: Körpe gövdesinden salata yapılır

  Soğanı: Çiğ olarak dilimlenip sandviç veya salatalara eklenir. Ayrıca kök sebzesi olarak pişirilebilir.

  Güzellik için: Tohum ve yaprağı kaynatılıp buharı yüze uygulanırsa gözeneklerin açılmasını sağlar ve cildi derinlemesine temizler  Meyvesi, tohumları ve kökü kullanılır. Rezeneden baharat elde edilir. Ayrıca, rezene çayı hazırlanır. Rezene çayı hazırlamak için 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı rezene atılıp 10 - 15 dakika kadar demlenir. Rezene çayı öksürük ve akciğer hastalıkları ile damar sertliği ve hazımsızlığa karşı etkilidir. Bebek mamalarına katılırsa bebeklerde gaz şikâyetini azaltır. Rezene çayının bir diğer faydası da arpacık gibi gözkapağı iltihaplarında pansuman olarak kullanılması ile iyileşmeye yardımcı olmasıdır.

  Rezenenin yaprakları ve tohumunun kaynatılmasıyla elde edilen buhar, cildi temizler ve yüzdeki gözenekleri açar.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. D

  DILEKKA Yeni Üye

  Rezene çayı kücük büyük tüm insanlar için faydalı özellikle bebeklere rezene çayı nasıl hazırlanır hususunda deneyim sahibi olarak bebeginizi rahatlatabilirsiniz.
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Rezeneyi kızım doğduğunda gaz giderici olarak kullanmıştım.
   
 4. o

  ozlmsel Yeni Üye

  Bebekler için rezene çayını nasıl yaparım diyordum buldum sağolun
   
 5. Nursena

  Nursena Admin

  Rezene Bitkisi: Daha çok Akdeniz ikliminde, kayalık ve kurak yerlerde yetişen, sarı renkte çiçekler açan, kokulu ve otsu bir bitki olan Rezenenin tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene az miktarlarda rahatlatıcı etki gösterirken miktar arttıkça uyku verir..

  Rezenenin ve Rezene Çayının Faydaları: Rezene iştah açıcıdır. Vücudu rahatlatır. Mide ve bağırsak şikâyetlerini ve gazlarını azaltır. Bu etkisi ile özellikle, gaz sancısı çeken ve ishal olan bebeklere çay olarak içirilirse hem kaybedilen sıvıyı geri kazanmaya yardımcı olur hem de sancıları azaltır. İdrar söktürücü özelliğiyle, idrar zorluğunu giderir. Balgam söktürücüdür. Gözlere iyi gelir. Yatıştırıcı etkisi ile ağrıları dindirir. Anne sütünü arttırıcı özelliği ile emziren annelere faydalıdır. Kansızlığı giderir. Kalp hastalıkları, romatizma ve boğmacada faydalıdır. Cinsel gücü arttırır. Adet düzensizliğini ve zorluğunu giderir..

  Rezene Nasıl Kullanılır? Meyvesi, tohumları ve kökü kullanılır. Rezeneden baharat elde edilir. Ayrıca, rezene çayı hazırlanır. Rezene çayı hazırlamak için 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı rezene atılıp 10–15 dakika kadar demlenir. Rezene çayı öksürük ve akciğer hastalıkları ile damar sertliği ve hazımsızlığa karşı etkilidir. Bebek mamalarına katılırsa bebeklerde gaz şikâyetini azaltır. Rezene çayının bir diğer faydası da arpacık gibi gözkapağı iltihaplarında pansuman olarak kullanılması ile iyileşmeye yardımcı olmasıdır..

  Rezenenin yaprakları ve tohumunun kaynatılmasıyla elde edilen buhar, cildi temizler ve yüzdeki gözenekleri açar.
   
 6. e

  esma Yeni Üye

 7. s

  sweety Yeni Üye

  Rezene öellikle bebeklerin gazını almakta çok faydalı
   
 8. s

  sailormoon Yeni Üye

  Evet rezenin bebeklerin gazlarını kolaylaştırma özelligi var.
   
 9. Murat

  Murat Yönetici

  Rezene çayı hangi ilaç sektörlerinde kullanılıyor.
   
 10. A

  Abdullah Yeni Üye

  rezene küçük bebeklerin gaz problemine yardımcıdır...
   
 11. K

  Karakiz Yeni Üye

  Rezene bebekler için işe yararda bebekler için rezene çayı nasıl hazırlanır? belirli bir oranı yokmu?
   
 12. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Gaz problemİne bİre bİrdİr. Rezene Çayi gaz problemİ Çekenler kullanmali.
   
 13. M

  Misafir Misafir

  Ana başlık "Rezene çayı nasıl yapılır" ama bir kelime bile nasıl çay yapılır yazılmamış nedendir,?
   
 14. M

  Misafir Misafir

  bebeğe ne kadar verilmeli
   
 15. M

  Muhibbi Yeni Üye

  ispanyolca, el hinojo.
   
 16. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  Genellikle Akdeniz ikliminde, kayalık ve kurak yerlerde yetişen, sarı renkte çiçekler açan, kokulu ve otsu bir bitki olan Rezenenin tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene az miktarlarda rahatlatıcı etki gösterirken miktar arttıkça uyku verir.
   
 17. Şuşu

  Şuşu Yeni Üye

  kızımın gaz sancısını rezene çayıyla gideriyorum
   
 18. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  Rezenenin yaprakları ve tohumunun kaynatılmasıyla elde edilen buhar, cildi temizler ve yüzdeki gözenekleri açar.
   
 19.  
 20.  
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş