1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Reşat Nuri Güntekin’in Hayatı ve Kişiliği

Konu, 'Yazarlarımız' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  1889 yılında İstanbul’da doğmuş olan Reşat Nuri Gültekin Milli Edebiyat ve Cumhuriyet Dönemi’nin önemli yazarları arasında yer almaktadır. Öykü, tiyatro ya da gezi türünde eserleri ile tanınan Reşat Nuri Güntekin edebiyat hayatına 1. Dünya Savaşı yıllarında başlamıştır. Yazarın en beğenilen ve ün kazanmasına sahip olan eseri olarak bilinen Çalıkuşu romanı içinde aşk ve sosyal konuları son derece başarı ile işleyen Reşat Nuri Güntekin 1956 yılında vefat etmiştir.
  Edebi Kişiliği ve Sanat Anlayışı
  Roman, hikaye, tiyatro, gezi ve çeviri gibi eserler sunan yazar daha çok romanları ile sevilmekte ve tanınmaktadır. Romanlarında genel itibari ile batı tekniğini kullanarak geliştirmiştir. Yerli konular, insanlar ve Türkiye Coğrafyası yazarın en çok işlediği konular çerçevesinde yer almaktadır. Eserlerinde yer alan canlı atmosfer ile okuyucularını kendine bağlamayı başarmıştır. Alçakgönüllülük, fazilet ve paylaşma ilkeleri ile ezilmiş, cahil köylü insanını eserlerinde iyi bir şekilde işleyerek toplumun her kesiminde yaşayan bireylerin birbirlerini sevmesi ve saygı duyması gerekliliğini kişilere benimsetmeyi başarmıştır. Birçok eserinde sevginin yanı sıra acıma duygusuna da yer vererek bir bütünlük içerisinde işlemek istediği konuyu en başarılı hali ile okur severlere aktarmıştır.
  Yazarımız bireysel ve duygusal ilişkileri ön planda işlerken aynı zamanda Batılılaşma, aile ilişkileri, fedakârlık, vb. konuları mükemmel bir şekilde işlemiştir. Mesleğinden ötürü genel anlamı ile eğitim konularına çok değinen eserler yazmıştır. Eserlerinde yer alan kahramanları tek yönü ile işleyen yazar kahramanlarını sosyal çevre ile bütünleştirici bir biçimde okuyucularına aktarmaktadır. Yalın ve diyalogları canlı anlatımlar eserlerinde görülen en belirgin özellikler arasında yer almaktadır.
  Romanları arasında yer alan Anadolu Notları’nı kasaba kasaba gezerek yaptığı geziler esnasında oluşturmuştur. Bir gezi türü edebi eseri olan Anadolu Notları ile gözlemci yeteneğinin ne kadar kuvvetli olduğunu ortaya koymuştur.
  En çok sevilen romanı olan Çalıkuşu’nda ise ana karakter olan Feride’nin öğretmenlik hayatını anlatırken aynı zamanda olayın geçtiği köyü ve taşra hayatını insanlara aktarmaya çalışmıştır.
  Yaprak Dökümü’nde parçalanan bir aile hayatını günümüz gençlerinin aileleri ne sıkıntılı durumlara sokabileceğini anlatmıştır.
  Miskinler Teknesi’nde zengin bir ailenin çocuğunun dramatik bir şekilde dilenecek duruma nasıl düştüğünü ve bu duruma düşene kadar başından geçenleri aktarmıştır.
  Yeşil Gece romanında ise Kurtuluş Savaşı yıllarında dini istismar eden kişilerin hayatlarından kesitler anlatmıştır.

  Reşat Nuri Gültekin’in eserlerinde yansıttığı yetenekleri nelerdir?
  Güçlü bir gözlemci yeteneği bulunan yazar psikolojik aktarımları başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Sade ve canlı bir anlatımı kullanabilme becerisi oldukça gelişmiş olan yazar romanlarında yaptıkları eleştirilerde son derece acımasız davranmaktadır.
  Eserlerinde mizah, ince espriler, realizm, Batılılaşma, bozulan insani ve ahlaki değerler kişisel duygularla birleştirilerek yansıtılmıştır. Birçok eserinde yurdun olumlu- olumsuz görünümlerini ve yanlış Batılılaşmayı aktaran paylaşımlarda bulunmuştur.
  Romantizm ve realizm akımının öncülüğünü yapmıştır.
  Hikayelerinde kurgusal anlamda sağlam bir anlatımı bulunmaktadır. Tiyatro eserlerinde de sosyal konular ağırlık basmaktadır. Bu sosyal konular içerisinde aile, evlilik, kadın- erkek ilişkileri, fedakarlık gibi konular yer almaktadır.
  Eserleri
  Roman: Çalıkuşu, Akşam Güneşi, Dudaktan Kalbe, Gizli El, Yaprak Dökümü, Yeşil Gece, Acımak, Bir Kadın Düşmanı, Kavak Yelleri, Harabelerin Çiçeği, Son Sığınak, Kan Davası, Miskinler Teknesi, Eski Hastalık, Ateş Gecesi, Eski Hastalık, Gökyüzü, Kızılcık Dalları.
  Öykü: Gençlik ve Güzellik, Roçild Bey, Tanrı Misafiri, Eski Ahbap, Tanrı Misafiri, Sönmüş Yıldızlar, Olağan İşler, Leyla ile Mecnun.
  Oyunlar: Eski Rüya, Hançer, Eski Şarkı, Yaprak Dökümü, Tanrı Dağı Ziyafeti, Ümidin Güneşi, Taş Parçası, Hülleci, Babür Şah’ın Seccadesi, Bir Kır Eğlencesi, Ümit Mektebi’nde, İstiklal, Vergi Hırsızı, Bir Yağmur Gecesi, Balıkesir Muhasebecisi, Felaket Karşısında- Göz Dağı- Eski Borç, Bir Köy Hocası
  Gezi: Anadolu Notları
  Dil ve Edebiyat: Türk Kıraati
  Fransızca- Türkçe Resimli Büyük Dil Kılavuzu
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Eser bazında çok dikkat çekici yapıtları mevcut, bunun yanı sıra kısa yazıları da bilinmekte.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş