1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Reşat Nuri Güntekin Yeşil Gece Kitap Özeti

Konu, 'Kitap Köşesi' kısmında Küçük Tırtıl tarafından paylaşıldı.

 1. Küçük Tırtıl

  Küçük Tırtıl Yeni Üye

  Yeşil Gece Kitabın Konusu: Medresede yetişen sonra öğretmen okulunu bitirerek Ege Bölgesinde bir kasabada öğretmenlik yapan idealist bir gencin hikayesini konu almaktadır.

  Özeti: Anadolu'da öğretmenlik yapmak istemeyenlerin fazla olduğu bir dönemde Şahin Efendi Milli Eğitim Bakanlığına giderek tayininin İstanbul dışına çıkartılmasını ister.Tayini Sarıova'ya çıkan Şahin Efendi burada sefalet ve geri kalmışlıklarla mücadele etmeye başlar. Okul müdürü ile tanıştıktan sonra inkilaplarını uygulamaya başlayan Şemsi Efendi bir süre geri kalmışlıkla mücadele etmeye başlar. Sarık yerine fes giymeye çalışır. Virane gibi olan okulun tadilatını yaptırmak ister ve bunun için bir mühendisten yardım ister. Okulun yıkımına karşı çıkanlara karşın bir gece okulu yıkıp tadilata başlar ve çalışmalarını 5- 6 ay gizli devam eder. Züftü Efendi ve Hacı Emin Efendi ile mücadele etmek zorunda kalan muallim Hacı Emin Efendi ile Küçük Bedri'nin muhafız olma isteğinden dolayı sürekli çatıştı. Küçük Bedri'nin ağabeyi muhafızlık okulunda dayaktan ölünce annesi de Küçük Bedri'nin muhafız olmasını istemiyordu. Emin Efendi muallim ile asılsız dedikodular çıkardı. Muallim dedikodularla baş edemeyeceğini düşündüğü bir sıra Kurtuluş Savaşı başladı. Bu sırada muallim burada kalarak inkilaplarını geliştirmeye devam etti.

  Ana Fikir:İdeallerimizden ne kadar uzak olduğumuzu düşünürsek düşünelim ideallerimizden asla vazgeçmemeliyiz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş