1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Renklerin İnsanlar Üzerindeki Etkilerini Biliyor Muydunuz?

Konu, 'Her Telden' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

 1. d

  denizfeneri Yeni Üye

  Birbirinden farklı renklerle haşır neşir olduğumuz gün içerisinde sizlerin üzerinde farklı duyguların oluştuğunu pek çoğunuz bilmez. Yaptığım bir araştırma ile renklerin üzerimizdeki etkilerini okuyunca bu bilgileri sizlerle paylaşmaya karar verdim.
  *Kırmızı renk son derece çekici bir renktir ve restaurantlarda genel olarak tercih edilen renkler arasında yer almaktadır. Bu renk vücutta adrenalin üretimini arttırmaktadır. Kırmızı renk ayrıca nefes-alış veriş hızını, iştahı ve iyi koku alma duyusunu harekete geçirir.
  *Sarı renk insanlar üzerinde iyimserlik, denge ve umut duygusunu canlandırmaktadır. Bu renk genel olarak sınıflarda tercih edilmektedir.
  *Sarı ve kırmızının karışımı ile elde edilen turuncu renk ise öğrenmeyi canlandırıcı etkiye sahip bir renk olarak bilinmektedir.
  *Mavi ise insanlar üzerinde en sakinleştirici etkiye sahip renk olarak bilinmektedir. Terleme, sıcaklık ve iştahta azalma meydana getiren bu renk öğrenme ortamlarında sakinleştirici özelliğe sahip olarak öğrencilerin sakin bir ortamda kalıcı öğrenme gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktadır.
  *Yeşil sakinleştirici bir renktir. Yemek alerjilerini azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini iyileştirici özelliği bulunmaktadır.
  *Rahatlatıcı ve yorgunluk alıcı etkisi bulunan kahverengi aynı zamanda güvenli bir ortamda olduğunuzu hissetmenize yardımcı olmaktadır.
  *Gri ise en nötr renk olarak bilinmektedir.
  *Koyu renklerin ise stres azaltıcı ve sakinleştirici etkileri bulunmaktadır.
  *Saldırgan ve kaygılı davranışların azalmasında rol oynayan kırmızı, sarı ve turuncu gibi renkler enerji ve yaratıcılık etkilerini de göstermektedir.
  *Üzerimizde en olumlu etkileri bırakan renkler ise kırık beyaz, sarı, açık turuncu ve bej'dir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş