1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Renkleri Nasıl Görürüz

Konu, 'Haberler' kısmında Naciye tarafından paylaşıldı.

 1. N

  Naciye Yeni Üye

  Renkleri Nasıl Görüyoruz?Görürüz

  Renkleri Nasıl Görüyoruz?

  Gözümüze gelen görüntü, iki çeşit görme hücresi aracılığıyla taranır. Silindir şeklinde olanlar ışığı, koni şeklinde olanlar rengi algılar.

  Gözümüzde 7 milyon konik ve 100 milyon kadar silindirik hücre bulunur. Konik hücreler ağ tabakasının ortasında, silindirik hücreler ise kenarında daha çok yoğundur. Görme merkezleri, sağ ve sol beynin arka bölümlerinde yer alır. Renkler önce beynin arka bölümünde analiz edilir. Sonra derin beyin yapılarındaki imbik merkezlerle, rengi algılamamız gerçekleşir.

  Renk görüşü insandan insana değişir. Çok geniş çapta kabul edilen bir kurama göre, üç ışın -kırmızı, yeşil ve mavi- aynı oranda birleştiğinde normal olarak ayırt edebileceğiniz diğer renkler ortaya çıkar. Bununla beraber gördüğünüz bütün renkler, bu ana renklerden sadece ikisinin karışımıyla meydana geliyor ve üçüncü rengin karışması sizde pek bir fark oluşturmuyorsa, renkleri tam ayırt edemiyorsunuz demektir. Bu iki renklilik, yani dikromatik denilen bir görme bozukluğudur. John Dalton kırmızı körlüğü olan bir dikromattı.

  Tek renk görebilen monokromatlarda ise durum daha da ciddidir. Onlar hiçbir rengi ayırt edemezler. Monokromatlar için siyah-beyaz TV ile renkli olanı arasında hiçbir fark yoktur.

  Renk körü olanların çoğu üç rengi de normal göremeyen trikromatlardır. Onların gördükleri renkler yine bu üç ana rengin karışımıdır; fakat onlar bu ana renkleri normal koyulukta algılayamazlar. Sizde bu problem varsa, TV’nizin rengini ayarladığınızda renkleri normal gören arkadaşlarınız herhalde çok kırmızı! yada çok yeşil diye bağıracaklardır.
   
 2. K

  Kurban Yeni Üye

  İnsan vücudu olarak ne kadar mükemmel bir mekanizmaya sahibiz
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş