1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Renkler Davranışımızı Etkiler mi?

Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Bulunduğumuz ortama doğru renk seçmeye gayret ederiz. Neden mi? Çünkü renkler davranışlarımızı etkiler. Temizlik ve hijyen söz konusu olan hastaneler beyaz; saldırganların çokluk kazandığı hapishaneler pembe renge boyanır - pembenin saldırganlığı azalttığına inanılır-.

  Araştırmalar herhangi bir işin belirli bir renk ortamında yapıldığında o rengi belli bir duygu ve davranış ile ilintilemeye başladığınızı kanıtlamaktadır. Okul hayatımız boyunca sınav kağıdımız üzerindeki düzeltmeler kırmızı renk ile yapıldığı için kırmızı renk tehlikeyi anımsatır. Zehirli meyvelerin kırmızı renk oluşunu düşününce bu tez doğrulanıyor. Mavi renk denizi anımsattığı için sakinlik ile ilişkilendirilmektedir.
  page_renkler-davranisimizi-etkiler-mi_106053567.jpg
  Kırmızı ekranlı bilgisayarlarda gerçekleştirilen hafıza ve düzeltme okumalarında detay görme işlemleri daha olumlu sonuçlar vermektedir. Kırmızı renk sakınmayı anımsatmakta ve daha dikkatli hareket etmeye yönlendirir bizleri. Mavi de ise rahat davranırız ve hata yapma payımız yükselir. Bu nedenle tedbir ve sakınma gerektiren ortamlar kırmızı renge boyanırken; yaratıcılık gerektiren odalar mavi renge boyanır. Yapılan araştırmalar kırmızı renkte tabağa konulan yiyeceklerin bile daha az yendiğini savunmaktadır.
   
 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Renk ve renklendirme basit birsey olarak görunsede gunumuz hayatinda cok önemli bence .
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş