1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Rene Descartes

Konu, 'Dünya'dan Biyografiler' kısmında ~Ecrin~ tarafından paylaşıldı.

 1. ~Ecrin~

  ~Ecrin~ Yeni Üye

  [​IMG]
  René Descartes (Röne Dekart okunur) (31 Mart 1596-11 Şubat 1650) Fransız matematikçi* bilimadamı ve filozof. Batı düşüncesinin son yüzyıllardaki en önemli düşünürlerinden biri.

  1596 yılında La Haye (şimdi Descartes)* Touraine* Fransa'da doğan ünlü düşünür* eğitimini Anjou'da bulunan bir Cizvit kolejinde gördü. Sağlık bakımından zayıf olan Descartes* özellikle çocukluğunda sık sık hastalıklarla boğuştu. 1616 yılında Poitiers Üniversitesinden hukuk diplomasını aldı. Gençlik yıllarında çeşitli dönemlerde orduda hizmette bulundu. Bu hizmetlerin dışında Avrupa'nın birçok ülkesine yolculuklar yapıp* çeşitli şehirlerde yaşadıktan sonra 1628 yılında Fransa'ya geri döndü ve felsefe ve optik üzerine değişik deneyler yaptı. Aynı yıl Hollanda'ya yerleşti.

  Hayatı boyunca sabahları geç kalkma alışkanlığı oldu. 1649 yılında* zamanın İsveç Kraliçesi Christina'nın davetiyle Stockholm'a yerleşti ve burada kraliçeye dersler vermeye başladı. Kraliçenin isteğiyle* filozofun uyanık olmaya alışık olmadığı kadar erken bir saat olan* sabah beşte yapılan dersler ve ülkenin soğuk iklimi yüzünden Descartes* İsveç'e gelişinin birkaç ay ardından 11 Şubat 1650'de zatüreden dolayı yaşamını yitirdi.

  Descartes bilime ve matematiğe önemli katkılarda bulunmuştur. Optikte yansımanın temel kanununu bulmuştur; geliş açısı gidiş açısına eşittir. Matematiğe olan en büyük katkısı ise analitik geometri üzerine olmuştur. Cebirin geometriye uygulanması üzerine çalışmıştır. Kartezyen Geometri ifadesini ortaya atmıştır. Eğrileri onları üreten denklemlere göre sınıflandırmıştır. Alfabenin son harflerini bilinmeyen çokluklar için* ilk harflerini de bilinen çokluklar için kullanmıştır.

  Descartes'ın felsefe tarihindeki önemi* kilise odaklı orta çağ felsefesini içinde bulunduğu darboğazdan çıkarıp Yeni Çağ'a taşımasından kaynaklanmaktadır. Descartes'ın çalışmaları "Akılcılık" akımının doğmasına yol açmıştır.
  [FONT=Comic Sans MS][COLOR=Blue]
  [FONT=Comic Sans MS][COLOR=Blue]Başta Spinoza ve Leibniz olmak üzere eserleri pek çok önemli filozofu etkilemiştir.
  [FONT=Comic Sans MS][COLOR=Blue]
  [FONT=Comic Sans MS][COLOR=Blue]Filozofun görüşleri* başta "Düşünüyorum öyleyse varım" (Cogito ergo sum) çıkarımı olmak üzere* günümüzde de halen pek çok eserde alıntı olarak bulunabilmektedir.
  [FONT=Comic Sans MS][COLOR=Blue]
  [FONT=Comic Sans MS][COLOR=Blue]Düşünceleri kendinden sonraki bütün filozofları etkilemiştir. 17 ve 18. yüzyıllarda Descartes'ın etkisi kolayca görülebilir. Locke* Hume* Leibniz ve Kant; Descartes'ın düşüncesine yanıt vermeye çalışmışlardır.
  [FONT=Comic Sans MS][COLOR=Blue]
  [FONT=Comic Sans MS][COLOR=Blue]Bu bakımdan modern felsefenin babası sayılmaktadır.
  [FONT=Comic Sans MS][COLOR=Blue]
  [FONT=Comic Sans MS][COLOR=Blue]Eserleri
  * Metot üzerine konuşma (Discours de la méthode)
  * ####fizik düşünceler (Meditationes de prima philosophia)
  * La Géométrie
  * Le Monde* ou Traité de la Lumière
  * La Dioptrique
  * Les Météores
  * Musicae compendium (1618)
  * Regulae ad directionem ingenii (1628) [/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT]

   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Duruşuda tam bir Fransız :)
  Teşekkürler.
   
 3. S

  Su Yeni Üye

  paylaşım için tşkrler
   
 4. Nursena

  Nursena Admin

  Rene descartesin bilime katkıları çok olmuş..
   
 5. Kelebek

  Kelebek Yeni Üye

  Fransız düşünür biz düşünmezmiyiz :) Descartesin fikirlerini takip edenlerdenim.
   
 6. W

  WharseSpeap Misafir

  felsefenin enlerin çok değerlidir kendisi.
   
 7. C

  Compagno Yeni Üye

  ''Düşünüyorum;öyleyse varım'' yöntemiyle Düalist felsefesini kanıtlayan filozof...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş