1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Regl Sıkıntısı Nedeni

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  ABD'deki Alleyhy Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nden Prof. Scherolds Smith başkanlığındaki ekip, kadınlarda özel günlerden önceki gerginlik ile doğum sonrası deprasyona bir hormon düzeyindeki ani değişikliğin, beyindeki normal sakinleştirici süreci kesintiye uğrattığını saptadı. Prof. Smith BBC'ye yaptığı açıklamada, bağımlılıktan kurtulmaya çalışan alkolikler, ya da uyuşturucu kullanıcılarının karşılaştığı stres ya da huzursuzluğun da aynı biçimde ortaya çıktığını söyledi.


  Prof. Smith, şöyle konuştu: ‘‘Adet öncesi sendromu, doğum sonrası depresyonu ve alkol gibi maddelerin bırakılmasında ortaya çıkan durumun, aynı türden yoksunluk krizi olduğunu düşünüyoruz. Beyinde oluşturulan bir hormon, adet öncesi sendromundan önce yüksek düzeylere çıkıyor. Ama ardından azalmaya başlıyor. Dolayısıyla tıpkı alkoliklerin alkolü bırakmaya çalışırken yaşadığı yoksunluk krizi gibi, adet öncesi sendromu da bu hormonun yokluğundan kaynaklanan bir tür yoksunluk krizi olabilir. Bunun nasıl olduğunu tam olarak saptadık. Progesteron hormonunun parçalanmasıyla oluşan 'Aloprogranolon' hormonu beyindeki hayati bir kimyasal maddenin düzeyini kontrol ediyor. 'Gaba' diye bilinen bu kimyasal madde stresi engelleyen, bir anlamda vücudun doğal sakinleştiricisi özelliğe sahip.’’


  Aloprogranolon hormonunun huzursuzluk ve stresi azalttığı, sara nöbetlerinin bile önüne geçtiğini bildiren bilim adamları, bu işlevi 'Gaba' diye bilinen beyindeki bir başka kimyasal maddeyi etkileyerek gördüğünü anlattı. Valyum gibi sakinleştirici ilaçlar ve alkolün de aynı maddenin faaliyetini arttırdığı için kişinin kendisini sakin ve rahat hissettiği belirtildi. Prof. Scherolds Simith, şu bilgileri verdi:


  ‘‘Aloprogranolon kadınlarda hem de erkeklerde bulunan bir hormon. Düzeyi yüksek olduğunda 'Gaba' olarak bilinen madde aracılığıyla insanları sakin, sağlıklı tutuyor. Ama hormonun düzeyi düştüğünde Gaba'nın çalışması da duruyor. Özellikle kadınların adet döngülerinin sonuna doğru ve doğumdan sonra söz konusu hormonun düzeyi birden düşüyor ve kişilerde gerginlik, huzursuzluk görülüyor.’’

   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Regl hakkındaki bilgiler için teşekkürler canım
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

 4. A

  Abdullah Yeni Üye

  regl sıkıntısı hakkında bilgiler için teşekkürler...
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş