1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Refik Halit Karay Memleket Hikayeleri Kitabının Özeti

Konu, 'Kitap Köşesi' kısmında elmakurdu tarafından paylaşıldı.

 1. e

  elmakurdu Yeni Üye

  Refik Halit Karay Memleket Hikayeleri Kitap Özeti
  Memleket Hikayeleri Özeti Refik Halit Karay

  Refik Halit Karay Mudurnu'dan İstanbul'a göçen Karakayış ailesinden Maliye Başveznedarı Mehmed Halit Bey'in oğludur. Galatasaray Sultanisi 'nde ve Hukuk Mektebi 'nde okudu. Maliye Nezaretinde memur olarak çalıştı.

  Kitabın Özeti

  Yatık Emine adında bir kadın vardır, İl merkezinde ard arda olaylar çıkmasına sebep olduğundan dolayı ilçede oturtulmak ve başka bir yere gitmesine engel olmak için Kaymakam, jandarma bölük komutanına emir gönderir,ayrıca kasabanın genel ahlakının bozulmaması için gerekli önlemler alınmasını da istemiştir.Jandarma bölük komutanın ismi Sabridir.Sabri ilk olarak Yatık Emine'yi yanına çağırttırır ve olayların çıkmaması için kendisini uyarır.

  Yatık Emine de tamam der uzaklaşır. Yatık Emine'nin ilçede olmasından dolayı halk devamlı tedirginlik içerisindedir ve Yatık Emineyi dışlamaktadır.Yatık Emine'nin yatacak bir yeri olmaması karşısında, ilk olarak hapishanede kadınlar koğuşuna konulur,hapishanedeki kadınların çirkin tavırları ile karşılaşır ve orada dövülür,ardından hapishaneden alınır.

  Hastaneye gönderilir ,orada iyi bir yaşam sürmeye başlar .Gürcü Server adında bir genç

  delikanlı hastanede görevlidir ve Yatık Emine'ye yardımcı olmaktadır fakat hastahaneden çıkartılarak kendisine bir ev tahsis edilmesi kararı Kaymakamlığın emriyle Sabriye ulasır,

  Sabri Yatık Emineye kıyıda köşede bulunan, ilçeden uzak bir yerde ev bulur fakat evin içerisi boştur,hiç bir eşya yoktur .Yatık Emine burada sefil bir şekilde yaşamaktadır.Gürcü Server adındaki kişi Yatık Emine'ye , gizli gizli yardım etmektedir ve ona eşya tahsis etmiştir. Yatık Emine bu olaydan memnun kalmıştır ve bir süre iyi bir yaşam sürmüştür.

  Bir ara evi terkettiğinde eşyaları, yakındaki halk tarafından fahişenin eşyası mı olur gerekçesiyle alınır ve Yatık Emine gene sefalet içinde yaşamaktadır.Sabri Yatık Emine'ye acımaktadır ve kendi adına Yatık Emine'nin ekmek alması için fırıncı ile konuşur .Fırıncı her gün Yatık Emine'ye 1 ekmek vermektedir.

  Yatık Emine 1 ekmeğin kendisine yetmeyeceğini söyleyerek 3 ekmek alır.Fırıncı Emineyi Sabriye şikayet eder ve artık Emine fırından ekmek alamamaktadır.Günler , Emine için yaşanmaz hale gelir. (açlık,susuzluk ,soğukArtık Emineden haber alınamamaktadır.Jandarma bölük komutanı

  Sabri bu olay için jandarma er ve çavuşu görevlendirmiştir.Jandarma er ve çavuş Yatık Eminenin yanına gitmek için yola koyulur ve evine vardıklarında Yatık Eminenin cesediyle karşılaşırlar.

  [​IMG]

  Eserin adı:Memleket Hikayeleri


  Yazarı: Refik Halit Karay
  Türü: Edebiyat
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  türk edebiyatında ankara üzerine yazılmış en müthiş metnin yazarıdır. zaten ankara üzerine yazılmış en müthiş metnin fransız edebiyatından çıkması abes olurdu.. ankara üzerine çok yazıldı, çizildi ama refik halid'in ankara'sı başka bir tesir bıraktı bende. sürgün döneminde üç ayını ankara'da geçirir rerif halid. bu üç ay, tam da malum ankara yangınının yaşandığı döneme tekabül eder. yıl 1916'dır. (bazı kaynaklarda yangının tarihi 1917 olarak zikredilir.)refik halid karay ile falih rıfkı atay'ın isimleri arasında büyülü bir ahenk var..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş