1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Refik Halit Karay Biyografisi

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Refik Halit Karay KİMDİR ? ,
  Refik Halit Karay DoğumTarihi ,
  Refik Halit Karay Nerede Doğmuştur ? ,
  Refik Halit Karay Biyografisi

  Refik Halit Karay 1888'de İstanbul'da doğdu.
  Refik Halit Karay 18 Temmuz 1965'te İstanbul'da yaşamını yitirdi.Vezneciler'de Şemsü'l-Maarif ve Göztepe'de Taş Mektep'te öğrenim gördü. Refik Halit Karay Özel ders aldı.Galatasaray Lisesi ve Hukuk Mektebi'ni yarıda bıraktı.
  Refik Halit Karay Maliye Merkez Kalemi'ne katip olarak girdi.

  Refik Halit Karay 1908'de Servet-i Fünun'da ve Tercüman-ı Hakikat'te çalışmaya başladı. Son Havadis adıyla bir gazete kurdu, 15 sayı yayımladı. Fecr-i Ati Topluluğu'na katıldı. Kalem adındaki mizah dergisinde de Kirpi takma ismiyle siyasi mizah yazıları yazdı.

  Refik Halit Karay Mahmud Şevket Paşa'nın öldürülmesinden sonra Sinop, Çorum, Ankara ve Bilecik'te sürgün hayatı yaşadı. 1918'de İstanbul'a döndü. Robert Kolej'de Türkçe öğretmenliği yaptı. Vakit, Tasvir-i Efkar ve Zaman gazetelerinde makaleleri yayımlandı.

  Refik Halit Karay Damat Ferit Paşa'nın dostluğu sayesinde, mütarekeden hemen sonra Hürriyet ve İtilaf Fırkası'na katıldı. Posta ve Telgraf Umum Müdürü olarak görevlendirildi.

  İzmir'in işgalinden sonra Anadolu Hareketiyle İstanbul Hükümeti arasında yaşanan telgraf krizinde İstanbul Hükümetini tuttu. İstanbul'un düşman işgalinden kurtarılışının ardından 1922'de Beyrut'a kaçtı. 1938'de affın çıkmasından sonra yurda döndü. Ölünceye dek yazılarını sürdürdü.

  [​IMG]
   
 2. E

  Elma Yeni Üye

  Refik Halit Karay çok başarılı bir yazardı
   
 3. H

  Hoca Yeni Üye

  inkılap yayınlarının, kitaplarının dilini sadeleştirerek(!) bastıkları, türkçe'yi en güzel, en sade, en akıcı şekilde kullanmış yazarlardan biri.
   
 4. M

  Muhibbi Yeni Üye

  şarapsever bir yazardır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş