1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Refik Fersan Biyografi-Refik Fersan Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Refik Fersan (1895 - 1963)  Refik Fersan 1893 yılında İstanbul'da doğdu. Babasının sesi güzeldi;bir musiki aleti kullanmak ailenin gelenekleri arasındaydı.1893'de babası ölünce yakınları olan Faik Bey'in yalısına taşınırlar.Bu yalıda haftanın belli günlerinde Tanburi Cemil Bey fasıllar yapılırdı.

  Ailesinin musıkîye düşkünlüğü kendisinin de olağanüstü hevesi ile başlangıçta Ud çalmağa çalıştı.Bir süre sonra Tanbur'da karar kıldı. Böylece 12 yaşında Tanburi Cemil Bey'den ders almağa başladı;bu dersler 5 yıl sürdü

  Daha sonra Robert Koleji ve Galatasaray Lisesi'ne devam etti ve Tevfik Fikret ve Ahmed Rasim Bey'den Fransızca edebiyat ve biraz da ingilizce öğrendi.

  1913 yılında Fahire Fersan ile evlendi. 1917 yılında Darülelhan'a girdi. Böylece "tanbur muallimi" olarak öğretim üyeleri arasına katılmış oldu.  1918 yılında askerlik hizmetini yapmak üzere Mızıka-i Humayun'a tayin olundu aynı yıl içerisinde İsmail Hakkı Bey yönetiminde ilk konserini verdi.

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra 1924 yılında "Cumhurbaşkanlığı Fasıl Heyeti Şefi" oldu başbakan İsmet İnönü'nün Yunanistan'a yaptığı geziye katıldı ve o yıllarda bestelemiş olduğu ve Rast Makamındaki "Methal" i Yunanistan'da armonize edilerek çalındı.  Refik Fersan doldurmuş olduğu plaklara eşlik etti.  1937'ye kadar ilk İstanbul Radyosu'nda çalışmıştı. 1938'de Ankara Radyosu'nun hizmete açılması ile Ankara'ya geldi birçok hizmetlerde bulundu ve daha sonra İstanbul'a dönerek İstanbul Belediye Konservatuarı icra heyeti'nde çalıştı ve "İlmi Kurul" başkanlığı yaptı ve bir süre de "Tasnif heyeti"nde çalıştı. Daha sonra uzun süredir çekmekte olduğu bir akciğer rahatsızlığından dolayı 13 Haziran 1965 'de vefat etmiştir.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  yaşamı boyunca rahat bir hayat sürmesine rağmen, vefatına yakın süreçte odun almaya parası yokmuş diye söylenir.
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  su anda kizinin yasadigi evinde saraydan kalma olaganüstü büyüklükte altin kapli bir ayna vardir, görülesidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş