1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Recep Ayı'nda Yapılabilecek İbadetler Hangileridir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Üç aylar müslümanlar için en önemli aylar arasında yer almaktadır. Bizim için çok önemli olan üç aylara 19 Nisan Pazar günü akşam namazı itibari ile girilmiştir.

  Recep Ayı'nda hangi ibadetleri gerçekleştirmeliyiz?

  *Recep Ayı Allah'ın ayı'dır. Bu nedenle bu ayın ilk günü oruç tutarsa Allah onun yetmiş yıllık günahlarını bağışlar.

  *Recep Ayı'nda bol bol istiğfar yapılmalıdır. Recep Ayı'nın her saati içinde Allah Teala'nın cennette yarattığı köşk ve binalar bulunmaktadır. Bu köşk ve binalara ancak Recep ayında oruç tutanlar girebileceklerdir.
  recep-ayı-Allahın.png
  *Recep ve Şaban aylarında 7’şer defa “Estağfirullahel azim ellezi la ilahe illa hu,el hayyel kayyume ve etubü ileyhi tevbete abdin zalimin li nefsihi la yemlikü li nefsihi mevten ve la hayaten ve la nüşura.” Diye dua eden kişinin günah defterleri melekler tarafından yırtılmaktadır.

  *Recep ayı’nın 1’nci günü oruç tutanlara 3 senelik,2’nci günü oruç tutanlara 2 senelik, 3’ncü günü oruç tutanlara 1 senelik nafile oruç sevabı verileceği hadisi şerif ile sabittir.3 günden sonra her güne birer ay oruç sevabı verilmektedir. Bu gerçeği göz ardı etmemeli; oruç tutarak Allah’a bir adım daha yakın olmalıyız.

  *Recep ayı Cenab-ı Hakk’a mahsus bir ay olduğu için İhlas Suresi’ni çok okumak gerekir. Özellikle Recep ayı boyunca günde 11 defa İhlası Şerif okumalı, tevhid, istiğfar ve selavatı şerifeyi ihmal etmemeliyiz.

  *Bu ayda 2 kandil vardır.1.ilk Cuma gecesi Regaip kandilidir.2.si ise yirmiyedinci gecesi Miraç kandilidir.

  *Receb ayında her gün, başında ve sonunda 7’şer Fatiha okumak suretiyle 100 ihlası şerif okumak çok sevaptır. Bu ibadeti de mutlaka yerine getirmeliyiz. Sevabı hürmetine Allah’ın bize sunduğu bu ayı iyi değerlendirmeliyiz.

  *Recep ayının ilk gecesinden yapılan dua muhakkak kabul olunur. Recep ayının ilk gecesinde yatsı namazından sonra iki rekat Allah rızası için namaz kılıp, selam verdikten sonra “Allahümme barik lena fi Recebe ve Şa’bane ve belliğna Ramazane” (Allah’ım Recep ve Şaban aylarını benim için mübarek eyle.Ve Ramazan ayına kavuştur.) diyerek dua edilirse, Allah Teal’dan her ne dilenirse kabul olunur.

  *Bir kimse Receb ayının başından onuncu güne kadar her gün 100 defa“Sübhanel hayyil Kayyum.” onbirinci günden sonra “Sübhanellahi’l Ehadi’s Samed”, Yürmi birinci günden oruzuncu gününe kadar da “Sübhanerrauf”derse yüce Allah(c.c) o kimseyi sınırsız mükafatlandırır.

  *Herhangi biri, çoluk çocuk muhtaç bir kimseye sadaka verirse, ya da önemli bir işini görüp ihtiyacını giderirse veya gözleri görmeyen birinin eliden tutup gideceği yere götürürse, yüce Allah(c.c) o kimseye saçının sayısınca sevap verir. O kişinin saçının teli kadar günahları bağışlanır, cehennem azabından kurtulur.
   
 2. Sabır

  Sabır Admin Yetkili Kişi

  Bu güzel iklim içerisinde bol bol dua ve ibadet ederek güzel işler yapmak kalpleri rahatlatacaktır.
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Allah-u Teala bizlere kendini ve Dinini hakkı ile tanımayı nasip eylesin. Yalnızca ona kulluk edip, sadece ondan yardım dilemeyi düstur edinmeyi ve doğru yolda ona koşmayı nasip etsin.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş