1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

RECEP AYINDA KILINACAK MÜHİM NAMAZ

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Receb’in; 1’i ile 10’u arasında, 11’i ile 20’si arasında ve 21’i ile 30’u arasında olmak üzere sadece birer defa kılınacak 10’ar rek’at Hâcet namazı vardır. Siz de bu namazları kılmak istiyorsanız sizlere verdiğimi açıklamada yazdığı şekli ile kılarak bu mübarek ay’da kılınması gereken bu namazı kılmanın mutluluğuna erebilirsiniz. Bunların her üçünün de kılınış şekli aynı olmakla beraber yalnızca namazların sonlarında okunacak duâlarda fark vardır. Bu namazlar, akşam namazından sonra da, yatsı namazından sonra da kılınabilir. Fakat, cuma ve pazartesi gecelerinde ve bilhassa teheccüd vaktinde kılınması efdaldir.

  Bu namaz, mü’min ile münâfığı ayırmaktadır. Bu 30 rek’at namazı kılanlar, hidâyete ererler. Münâfıklar bu namazı asla kılamazlar. Bu namazı kılanın kalbi ölmez. Bu 30 rek’at namaz Rasûlüllah Efendimiz’in (s.a.v.) berberi, Selmân-ı Pâk (r.a.) Hazretleri tarafından rivâyet edilmiştir.
  362443236_c91a109d02.jpg
  Hacet Namazı’nın Kılınış şekli:

  Hâcet namazına şu niyetle başlanır:

  “Yâ Rabbî, beni, teşrifleriyle dünyayı nûra gark ettiğin Efendimiz hürmetine, sevgili ayın Receb-i şerîf hürmetine, feyz-i ilâhine, afv-ı ilâhine, rızâ-i ilâhine nâil eyle. Âbid, zâhid kulların arasına kaydeyle. Dünya ve âhiret sıkıntılarından halâs eyle. Rızâ-i şerîfin için, Allâhü Ekber.”

  Her rek’atte 1 Fâtiha, 3 Kul yâ eyyühe’l-kâfirûn, 3 ihlâs-ı şerif okuyup, 2 rek’atte bir selâm verilir. Böylece 10 rek’at tamamlanır.

  İlk on gün içinde kılınan namazdan sonra, 11 defa:

  Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh. Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyî ve yümît. Ve hüve hayyün lâ yemûtü biyedihi’l-hayr. Ve hüve alâ külli şey’in kadîr” okunup duâ edilir.

  İkinci on gün içinde yani Receb’in 11’i ile 20’si arasında kılınan 10 rek’atten sonra, 11 defa:

  ilâhen vâhıden ehaden sameden ferden vitren hayyen kayyûmen dâimen ebedâ” okunup duâ edilir.

  Üçüncü on gün içinde, yani Receb’in 21’i ile 30’u arasında kılınan 10 rek’atten sonra da 11 kere:

  Allâhümme lâ mânia limâ a’tayte, velâ mu’tiye limâ mena’te, velâ raadde limâ kadayte, velâ mübeddile limâ hakemte, velâ yenfeu ze’l-ceddi minke’l-ceddü. Sübhâne rabbiye’l-aliyyi’l-â’le’l-vehhâb. Sübhâne rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-vehhâb. Sübhâne rabbiye’l-aliyyi’l-a’le’l-kerîmi’l-vehhâb. Yâ vehhâbü yâ vehhâbü yâ vehhâb” okuyup duâ edilir..( EL FANİ)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş