1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Recep Ayı'nda Kılınacak Hacet Namazı

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Receb-i Şerif’in 3.4. ve 5 13.14.15-23, 24 ve 25, (12.13. Ve 14 Günlerinde Kılınacak Bir Hacet Namazı :

  Emirü’l müminin Ali ibni Ebi Tâlip (Keremallahu Vechehu)dan Nakledilen ve Üveys el-Karani( Veysel Karâni) nin namazı diye bilinen bu hâcet namazını Recep Ayı’nın 12.13. Ve 14 günlerinden birinde kılmak isteyen kişi, geceden oruca niyet eder ve bu günlerde oruçlu olursa daha makbul olur. İşraktan sonra gusûl abdest alınır, kimseyle konuşulmaz. Kuşluk vaktinde dört rekatta bir selam vererek on iki rekat olarak kılınır. İlk dört rekatta Fâtiha’dan sonra Kur’ân-ı Kerim’den bir âyet-i kerime okunur, bu dört rekatı bitirince:

  70 Kere :
  “La ilahe illallahül melikül hakkul mübinü Leyse kemislihi şey’ün ve hü-ves-semi’ul-basiyr”
  Meali
  “Gerçek varlık ve herşeyi açığa çıkaran o Yüce Padişah Allâh-u Te’âlâ’dan başka ilah yoktur. Onun benzeri hiçbir şey yoktur. Hakkıyla işiten de gören de ancak O’dur” zikrini söyler.
  42210.jpg
  İkinci 4 rekatın her birinde Fâtiha’dan sonra 3 kere Nasr Sûresi okunur, selamdan sonra
  70 kere;
  “Egva muini ve ehda dalilin bi hâkkı iyyâ ke na’ büdu ve iyyâ ke neste’in.”
  Meali
  “Ey en güçlü yardımcı ve en iyi yol gösterici olan Allâh ! Ancak Sana kulluk ederiz ve ancak senden yardım dileriz. Âyet-i kerimesinin hakkı için (duamı kabul et)” duasını okur.
  Üçüncü 4 rekatta ise Fâtiha’dan sonra 3 kere İhlâs Sûresi’ni okunur, selamdan sonra
  70 kere Elemneşrah Sûresi’ni Okunur, sonra sağ eliyle göğsünü sıvazlayarak secdeye varılır ve orada hâcetini Allâh-u Te’âlâ’dan diler, hangi hâceti olursa olsun Allâh-u Te’âlâ’nın lütfu keremiyle elbette o Muradı yerine getirilir.
  ALLAH KABUL ETSİN
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş