1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Reçellerin faydaları nelerdir ?

Konu, 'O | Ö | P | R' kısmında Nursena tarafından paylaşıldı.

 1. Nursena

  Nursena Admin

  Soframızın değişilmez tatlarından olan reçellerin birbirinden farklı bir çok yararı faydası var. Reçellerin bilinmeyen faydalarını sizler için derledik.

  Çilek reçelinin faydaları
  [/B]Vücuda kuvvet verir. Kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler.? Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı kuruyucudur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına çok faydalıdır.

  Kayısı reçelinin faydaları
  Besleyici ve iştah açıcıdır. Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştınlmasına yardımcı olur. *Başta akciğer ve cilt kanseri olmak üzere kansere karşı komyucudur. Vücuda kuvvet verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara faydalıdır. Raşitizm gibi gelişme bozukluklarını önler. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Sinirleri sakinleştirir ve uyku verir. *Migrene karşı da iyi gelir. Aynca cildi besler, nemlendirir ve yumuşatır..

  Ceviz reçelinin yararları
  Cevizin, özellikle yeşil cevizle yapılan reçelin faydaları saymakla bitmiyor. B1 ,B2 C,E vitamin zenginliği ile bilinen ve düzenli tüketildiğinde çocukların ve yetişkinlerin sağlıklı beslenmesine yardımcı olabilmesi için sabah, öğlen ve akşam tüketilmesi yeterli. Aynca menopoz döneminde bayanlarda oluşan kemik erimesini önlemek açısından oldukça yararlı olduğu görülmüş  Ayva reçelinin faydaları
  Göğüs hastalıklarında çok faydalıdır. Tüberküloz olanlara ayva tavsiye edilir.


  [​IMG]
  Ananas reçelinin faydaları
  Vücuttaki yağı azaltarak kanser riskini azaltır. Lifli bir besin olduğu için kroner kalp hastalıkları riskini azaltır. *Doymuş yağ oranım ve kolestrolü düşürdüğü için yine kroner kalp hastalığı riskini azaltır.


  [​IMG]
  Elma reçelinin faydaları
  Böbreklerin temizlenmesine yarar, baş ağn- sına iyi gelir, kolesterolü düşürür, yüksek tansiyonu düşürür, kan şekerini kontrol altında tutar, romatizma ve gut hastalığına iyi gelir, uykusuzluğa iyi gelir, bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar.


  [​IMG]
  İncir reçelinin faydaları
  İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirimi hızlandırır ve kolaylaştınr. Bağırsakları yumuşatır. Kabızlığı giderir. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Halsizliğe ve unutkanlığa iyi gelir. Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Nezle ve bronşite faydalıdır.


  [​IMG]
  Kestane reçelinin faydaları
  Vücuda kuwet ve enerji verir. Cinsel gücü arttırır. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Hastaların iyileşmelerini hızlandınr. Kandaki kolesterol oranını düşürür. Kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır. Varis ve basur şikâyetlerini azaltır. Karaciğere ve mideye de faydalıdır. İshali keser.

  [​IMG]
  Vişne reçelinin faydaları
  Mide ve karaciğerin düzenli şekilde çalışmasına yardım eder. Vücutta biriken fazla suyun dışarı atılmasını sağlaması vişne yararlan arasındadır. Sindirim sistemi sağlığı için yararlıdır.


  [​IMG]
  Armut reçeli
  Sindirim sistemini güçlendirir, hazmı kolaylaştırır. Böbreklerin düzenli çalışmasına, böbrek taşlannın ve kumunun dökülmesine yardım eder. İdrar söktürücüdür. Kanı temizler. Kansızlığa iyi gelir.


  [​IMG]
  Gül reçelinin faydaları
  İshali keser. Bademcik ve boğaz iltihaplarını giderir. Mikrop öldürücüdür.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. M

  Misafir Misafir

  vişne reçeline bayılırım, Ninem yapardı mis gibi kokardı.
   
 3. P

  PlulseJuisego Misafir

  Sağlıklı reçel insana vitamin sağlar
   
 4. K

  Kurban Yeni Üye

  Reçeller genelde kışın kahvaltı sofralarımıza renk ve tat katar
   
 5. b

  bunlarburada Misafir

  Gül reçeli anne sütünü de artırıcı özelliğe sahiptir.
   
 6. N

  Nursultan Yeni Üye

  reçelin faydası olduğunu düşünmüyorum sadece kahvaltılarımız da bir çeşit
   
 7. c

  cenkdeniz Misafir

  Bunu hangi bilimsel araştırmaya (!) dayanarak söylüyorsunuz merak ettim.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş