1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ramazanda içki içmek günah mı?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Öncelikle İslam dini çok keskin çizgiler ile haram ve helali birbirinden ayırmıştır, Dinimizde İçki ile ilgili kesin yasaklayıcı hükümler bulunur.

  Alkol gibi insanı sarhoş eden her türlü içkinin haram olduğu ve yasaklandığı Kur'an-ı Kerim'de açık ve net olarak belirtilmiştir. Dinimiz aklın, sağlığın, ırzın, dinin ve malın korunmasına büyük önem vermiştir. Bunları tehlikeye düşürecek her şeyden sakınmamız gerektiğini bize vurgular.
  [​IMG]
  Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'de bulunan Maide suresinde "Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın amelinden bir murdardır. Bunlardan kaçınınız ki, felaha eresiniz. Şeytan içki ve kumarla aranıza kin ve düşmanlık sokmak, sizi Allah'ı anmaktan ve namazı kılmaktan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi" der.

  Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) çeşitli hadislerinde de sözlerinde de yine içkinin haram oluşu vurgulamıştır. Tüm bu ayet ve hadisler ışığında İslam fakihleri içkinin yasak oluşu fikrinde birleşmişlerdir.

  İnsana günlük hayatında haram olan içki Ramazan ayında içilirse günah olmaz mı? Dinimizin haram kıldığı her şeyden uzak durmalı ve Ramazan ayını huzur içinde geçirmeliyiz. Unutmayınız Aklı perdeleyen her şey içkidir ve haramdır. Allah haramlardan tüm inananları uzak tutsun. Amin.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş