1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ramazanda Gusül Abdesti Ne Zaman Alınmalı

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdulkerim tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Abdulkerim Yeni Üye

  Ramazanda Gusül Abdesti Ne Zaman Alınır
  Ramazanda Gusül Abdesti Almak

  Ramazanda Gusül Abdesti Ne Zaman Alınmalı

  Gusül Nedir Gasl, yıkamak demektir. Gusül ve iğtisal da, yıkanma anlamını taşır. Din deyiminde gusül: Bütün bedenin yıkanmasıdır, boy abdesti alınmasıdır. Buna taharet-i kübra (büyük temizlik) denir. Böyle bir temizliği gerektiren hal cünüplüktür. Ayrıca kadınların hayız ve nifas kanlarının sona ermesidir. Cünüplük hali ise, aşağıda açıklanacağı üzere, şehvetle meninin atılmasından ve cinsel ilişkiden meydana gelir.

  Ramazanda Gusül Abdestini geciktirmemek gerekli ama mecbur kalınırsa oruçlu ikende Gusül Abdest, alınabilir...
  Gusül Abdestini Ramazanda İftardan sonra Sahura kadar olan vakitlerde almak daha uygundur.

  Oruçluyken Gusül Abdesti Almanın Farkı Yok Sadece Ağıza ve Burna Normalden Daha Az Boğaza Kaçmayacak Şekilde Su Almak Gerekiyor.

  Abdest aldıktan sonra önce başına sonra sağ daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyıksaç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış oluruz.
   
 2. k

  kubılay Misafir

  Ramazanda ıftardan sonra gırılen ılıskıde gusül abdestinı sabah namazından sonra alsam olurmu?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş