1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ramazan Oruç fidyesi kimlere verilmez?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Allah oruç tutulması gereken durumları Kuran'da bize göstermiş kimlerin buna karşı ne yapması gerektiğini belirtmiştir.

  Oruç Fidyesi nedir?

  İhtiyarlık ve iyileşme ümidi olmayan bir hastalık nedeniyle oruç tutamayan ve tutamadığı bu oruçları daha sonra kaza etmesi mümkün olmayan kimselerin, tutamadığı her güne karşılık ödediği bedele fidye denir.

  Kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de Bakara Suresinin 184. ayetinde Allah kullarına şöyle der;

  Sayılı günler… Sizden kim o günlerde hasta veya yolcu olursa, o günler sayısınca diğer günlerde oruç tutsun. Onu tutabilenlere bir yoksulu doyuracak fidye de gerekir. Kim bir hayrı içten gelerek yaparsa onun için daha iyi olur. Oruç tutmanız sizin için daha iyidir. Eğer bilmiş olsaydınız.

  Oruç fidyesi ne zaman verilir?

  Ramazan ayının sonunda 30 günlük oruç bedeli olarak verilebildiği gibi, Ramazan'da yine günlük olarak Ramazan ayının içinde de verilebilir.

  Ramazan fidyesi kimlere verilmez:

  Orucun fidyesi zekat düşen kişilere verilir. Bu nedenle kişi çocuğuna veya torununa fidye veremez.

  Ana babaya, dedeye, büyük anneye, evlada, toruna, hanıma ve kafire fitre verilmez. Fakir olmak şartı ile geline, damada, kayınvalideye, kayınpedere, kayınbiradere, üvey çocuğa fitre verilebilir. Hala, amca, dayı, teyze gibi akrabaya fitre vermek daha çok sevap olur. Ebû Yûsuf ile İmam Muhammed göre, borçlu ve fakir kimseye, hanımı fitre verebilir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş