1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ramazan Bayramı Önemi Nedir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında beyaz gelincik tarafından paylaşıldı.

 1. b

  beyaz gelincik Yeni Üye

  Ramazan Bayramı neden kutlanır
  Ramazan bayramının özellikleri nelerdir
  Ramazan bayramının önemi nedir
  Ramazan bayramının müslümanlar için önemi
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Bilindiği gibi, halk arasında üç aylar” olarak anılan Recebü'l-ferd”, Şa'bânü'l-muazzam” ve Ramazanü'l-mübarek” aylarının İslam dininde önemli bir yeri vardır. İçerisinde Regaib” ve Mirac” kandillerinin bulunduğu ve Adem (a.s.)'den beri kıymetli olan Recep ayı ile Berat” kandilinin bulunduğu Şaban ayından sonra, onbir ayın sultanı diye dabir edilen Ramazan ayı gelmektedir.

  İctimai Yardımlaşma ve Dayanışma

  Bayramların cemiyet hayatımızda çok özel bir yeri vardır. Çocuklar, gençler, olgunlar ve yaşlılar gruplar halinde camilere doluşurlar, büyük bir huşu içerisinde namazlarını kılarlar. Bayram namazından sonra bütün müslümanlar birbirlerinin bayramlarını kutlarlar, daha sonra aile büyükleri, eş-dost, akraba ve komşuları ziyaret ederek, büyüklerin ellerini öperek dualarını alırlar.

  Bayramlar sevgi ve saygının artmasına vesile olur. Yine, dini bayramlarımızdaki güzel adetlerimiziden biri de; yetimler, fakirler, garipler ve çocukların sevindirilmesi, yardıma muhtaç olan kimselere yardım edilmesi ictimai yardımlaşma ve dayanışmanın tezahür etmesidir. Ramazan bayramında fakirlere sadaka-ı fıtır verilmesi, kurban bayramında ise, akrabaya ve komşulara kurban dağıtılması kadar hikmetlidir.

  Ramazan bayramının üç ayrı özelliği vardır:

  Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirir.
  Müslümanlar arasında karşılıklı görüşme, barışma ve birbirini ziyaret etme ve hediyeleşme adettir.
  Müslümanlar bu bayramda, özellikle bayram namazından sonra yakınlarının kabirlerini ziyaret ederler.
   
 3. M

  Misafir Misafir

  Bayram bizlere bir hediye bir birliktelik birimizi bin eden bir güzelliktir.
   
 4. M

  Misafir Misafir

  Ramazan bayramı bizim için çok önemlidir, arınma ayı olan Ramazandan sonra gelen bayramla dargınlar birbirleri işle barışır.:
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş