1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ramazan Ayının İnsanlara Kazandırdıkları Nelerdir?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Nida tarafından paylaşıldı.

 1. N

  Nida Yeni Üye

  Ramazan Ayında neler kazanırız, Ramazanın insanlara kazandırdıkları nelerdir.
  Ramazan Ayının İnsanlara Kazandırdıkları Nelerdir

  Başmakçı Müftüsü Sayın Vehbi Akşiti'n Ramazanla ilgili yazısının özeti şöyledir:

  Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan ayı, ilâhi kazançların yanında mübarek bir aydır. Bu mübarek ay bize çok şey kazandırdı. Bunlardan birkaçı şunlardır:
  Öncelikle vakitlerimizi tanzim etti. Ramazan'dan önce sahurun, iftarın vaktinden habersiz, istediğimiz zaman yiyip içerken bu belli bir programa bağlandı. Yemeklerimiz artık saatinde yenmeye başlandı. Buna en çok sevinen de hanımlarımız ve annelerimiz oldu. Çünkü diğer zamanlarda ayrı ayrı yenen yemekler, Ramazan ayında ailelerin birlikte oldukları yegâne mekân haline geldi.
  Oruç bize irademizin ne kadar sağlam olduğunu gösterdi. Sofra kurulmuş, üzerinde çeşit çeşit yiyecekler hazır olduğu halde, bizi onları yemek için engelleyecek hiç kimse olmadığı halde, Allah'a olan saygımızdan, vakit girmeden elimizi sofraya götüremedik.
  İbadetlerimiz de bir düzene girdi. Günde beş vakit namazımızı cemaatle kılmaya devam ettik. Cemaat şuuruna vardık. Aynı safta, aynı kıbleye yönelerek, bizleri yaratan Allah'ın huzurunda bir fâni kul olduğumuzu bir kere daha yaşadık.
  Çoluk çocuğumuzla birlikte aynı sofrada yemek yedik. Hele çocuklarımızın balkondan, pencereden, kapıdan, çatıdan minarelerin ışıklarının yanıp, ezan okunduğunun sevinçli haberini sofrada bekleyenlere iletmesinin verdiği sıcak havayı teneffüs ettik.
  Teravih namazına giderek, huşû içerisinde namaz kılmanın sevabına inanarak ve mükâfatını yalnızca Allah'tan umarak kılanların geçmiş günahlarının affedileceği müjdesini almış olduk.
  Ramazan münasebetiyle kapalıyız
   
 2. A

  Abdullah Yeni Üye

  Teravih namazına giderek, huşû içerisinde namaz kılmanın sevabına inanarak ve mükâfatını yalnızca Allah'tan umarak kılanların geçmiş günahlarının affedileceği müjdesini almış olduk. bunun gibi bir çok şeyler....
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş