1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ramazan Ayında Neden Oruç Tutulur ?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Ramazan Ayının Özellikleri Nedir ? ,
  RAMAZAN AYININ ÖNEMİ NEDİR ? ,
  Ramazan Ayı ve Önemi Nedir ? ,
  Ramazan Ayında Neden Oruç Tutulur ? ,


  Ramazan ayı oruç tutma ayıdır. Ramazan, oruçla beraber nefislerin terbiye edildiği, zekat, sadaka ve iftarlarla yoksulların doyurulup gözetildiği, Kur’an okuma, mukabele takip etme, teravih kılma, zikir, dua ve niyazlarla sevap ve mükafatın bol olduğu bir ayıdır.

  İmam-ı Rabbani hazretleri şöyle buyurmuştur: Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.

  Peygamberimiz (sav) Ramazan ayı ile ilgili hadislerinde şöyle buyuruyor: "Mübarek Ramazan ayına kavuştunuz. Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda cennet kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapatılır ve şeytanlar bağlanır.” “Kim faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek ramazan orucu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.”

  Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah'ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir.
   
 2. Şuşu

  Şuşu Yeni Üye

  Dinimiz bunu emretmiştir ramazan ayı oruç ayıdır
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Kuran-ı Kerim'de yüce Allah, Ramazan ayı girdiğinde Oruçlu geçirmemizi emrettiği içindir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş