1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ramazan Ayında Fitil Kullanmak Orucu Bozar mı?

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Orucun temel kuralları tüm aylar için geçerlidir, oruca niyetlendiğinizde farklı mezheplere göre Ramazan ayına özel kurallarda vardır.

  Diyanetin fetvalarına göre Oruç tutmak yemek, içmek ve cinsel ilişkiden uzak kalmak şeklinde bilinmektedir.

  Hastalık durumu olan fitil kullanmak ne yemek ne de içmek sayılmaktadır.. Bu kullanım tedavi maksatlıdır ve ağız burundan vücuda girmemektedir. Bu açıdan bakılınca Diyanet orucu bozmayacağı kanaatinde bulunmuştur. Ancak fitilin kullanım amacını da dikkate almak gerekmektedir. Şayet gerçekten bir hastalığın tedavisi içinse oruç açısından problem olmaz. Ancak kişiye kuvvet verici, gıda sağlayıcı bir fitil ise o zaman bundan da kaçınmak gerektiğini unutmamak gerekir.

  İslam Alimleri ve hocalar tarafından zorunluluk durumunda hastanın fitil kullanmasında sakınca görülmemiştir. Gıda özelliği taşımayan tüm fitillerin kullanımı oruç açısından zararsızdır.Kadın hastalıkları ile ilgili kullanılan fitiller de orucu bozmaz ve kullanılabilir.

  Şayet Endoskopi veya kolonoskopi yaptırmak veya makattan veya kadının cinsel organından ultrason çektirmek; yeme, içme anlamına gelmemekle birlikte, çoğunlukla cihaz içinden su verildiği için oruç bozulur.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş