1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Rahim Ağzı Kanseri Tarihe Karışıyor!

Konu, 'Jinekoloji' kısmında ~Ecrin~ tarafından paylaşıldı.

 1. ~Ecrin~

  ~Ecrin~ Yeni Üye

  Rahim Ağzı Kanseri Tarihe Karışıyor!
  [​IMG]

  Rahim ağzı kanseri dünya kadınları arasında en sık görülen kanser türdür. Günümüzde yapılan testlerle, kanser öncesinde virüs tespit ediliyor. Rahim ağzı kanserine sebep olan HPV virüsüne karşı aşı geliştirildi. Bu aşı sayesinde HPV enfeksiyonu önlenebiliyor.
  HPV virüsünün 150’den fazla çeşidi var. Cinsel yaşamı olan kadınların %5 ile 40’ının genital organlarında HPV bulunuyor. Yani, kadınların hayatları boyunca HPV virüsü ile temas etmeleri ihtimali %50’i civarında.HPV enfeksiyonu özellikle 35-40 arasındaki kadınların önemli bir bölümünde, 1 yıl içinde görünüp, kendiliğinden iyileşiyor veya kayboluyor. Bunlara geçici enfeksiyonlar deniliyor. Bunlar kansere neden olmuyor. Kalıcı olanlar ise, kansere doğru ilerliyor. Kalıcı HPV enfeksiyonları, tam bilinmeyen genetik nedenler ve başta sigara olmak üzere, çevresel nedenlerle kansere dönüşebiliyor.
  Her HPV enfeksiyonu kansere dönüşmüyor. Kansere ilerleyebilmesi için, HPV virüsü dışında başka faktörler de gerekli. HPV bulaşmadan, rahim ağzı kanseri oluşmuyor. HPV tipleri ile kanser oluşumu arasında da bir ilişki var.
  Kanserle savaş konusunda bir devrim niteliği taşıyan rahim ağzı kanseri aşısı, HPV virüsünün bazı tiplerine karşı koruyucu özellik gösteriyor. Bunlar T16 ve 18 ismi verilen türler. Zaten rahim ağzı kanserinin %70’inin sorumlusu T16 ve 18 tipinde olan HPV virüslerinden oluşuyor. Ayrıca bu aşı, ek bir fayda olarak, genital siğil denilen hastalıklara yol açan HPV’nin çeşitlerinden olan 6 ve 11’e karşı da etkili oluyor.
  Rahim ağzında HPV’ye bağlı olarak oluşan anormallikleri belirleyen pap smear testleri, kadınlar için hayati önem taşıyor. Bu testler sayesinde erken teşhisle birlikte, rahim ağzı kanserinin görülme sıklığı ciddi oranlarda düşüyor. Herhangi bir sorun olmasa bile, her kadının 6 ayda bir jinekolojik muayenesini yaptırması ve senede 1 kere pap smear testini uygulatması gerekiyor.
  Sonuç olarak, aşı yaptırmak, rahim ağzı kanserini tarihin sayfalarına gömecek gibi duruyor. Siz de aşı yaptırmayı ve mutlaka her yıl pap smear testini yaptırarak kendinizi kontrol etmeyi unutmayın!
   
 2. S

  Sonbahar Yeni Üye

  korkmak yerine erken teşhise önem verelim
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş