1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Rahat Bir Hamilelik Dönemi İçin Tavsiyeler

Konu, 'Yararlı Bilgiler' kısmında mavimelek tarafından paylaşıldı.

 1. m

  mavimelek Yeni Üye

  Rahat Bir Gebelik dönemi
  İyi Bir Hamilelik Geçirmek İçin
  Rahat Gebelik geçirmek

  İyi Bir Hamilelik Dönemi İçin Tavsiyeler
  • Sağlıklı olmak iyi bir hamilelik dönemi için gereken ön koşullardandır. Sağlığınıza azami derecede özen
  • göstermelisiniz. Sadece fiziksel sağlığınıza değil, aynı zamanda psikolojik sağlığınıza da dikkat etmelisiniz. Unutmayın siz artık içinizde bir canlı taşıyorsunuz. Ve ondan da sorumlusunuz. Sizin sağlığınızın kötü olması içinizde taşıdığınız bebeği de etkileyecektir.
  • Gün içinde kendinizi fazla yormayın. Ağır şeyler kaldırmayın ve ağır aktivitelerden uzak durun. Eğer bir işte çalışıyorsanız yine kendinizi fazla yormayın. Hatta hekiminiz sizin çalışmamanız gerektiğini tavsiye ediyorsa, çalışmayın. İşyerinizden izin alın.
  • Röntgen ışınlarına maruz kalmaktan kaçının. Röntgen çektirmek durumunda kalırsanız, doktorunuza hamile olduğunuzu bildiriniz.
  • Sigara kullanmayın ve içki içmeyin. Ayrıca, sigara içilen ortamlardan da uzak durun. Bu hem sizin hem de karnınızdaki bebeğin sağlığı için gereklidir.
  • Beslenmenize özen göstermeniz çok önemlidir. Düzenli bir beslenme alışkanlığını elde etmelisiniz. Sağlıklı beslenme konusunda da doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Hatta beslenmenizi doktorunuzun belirteceği diyet programı çerçevesinde yapmanız daha yerinde olacaktır.
  • Düzenli yaşayın. Fazla hereketli veya tam tersi fqazla hereketsiz yaşamak sizin için iyi değildir. Kendinize bir program belirleyin. O program çerçevesinde bazı şeyleri yapmaya çalışın. yatma ve kalkma saatiniz, beslenme zamanınız, alışveriş zamanınız, yürüyüş zamanınız, iş zamanınız v.b.
  • Hamilelik döneminizde istenilen ölçülerde ve gerektiğince kilo almak da önemlidir. Çok zayıf olmanız veya aşırı kilolu olmanız sizin düşük ağırlıklı bebek veya doğumu zorlaştıracak şekilde yüksek ağırlıklı bir bebek dünyaya getirmenize yol açabilir.
  • Soğuk algınlıklarından ve enfeksiyonlardan korunma konusunda titiz davranın. Temizlik ve hijyene özen gösterin. Çevrenizdeki insanların da temizlik ve hijyen konusunda dikkatli olmalarını isteyin. Çünkü çevrenizdeki bir enfeksiyonel durum sizi de olumsuz etkileyecektir. Hasta insanlarla fazla temasta bulunmayın.
  • Şunu unutmayın, bebeğiniz sizin karnınızdayken bile sizin olaylar karşısındaki tutumunuzu, üzüntünüzü, sinirlenmenizi, korkularınızı v.b. hissedebilir. Bu nedenle hayata karşı hep pozitif olun, olayları iyi yönleriyle değerlendirin, kötümser olmayın. Uzman doktorlar bebeğin yaşamının temellerinin anne karnında atıldığını vurgulamaktadır.
  • Hamilelik döneminde doktor ve hasta ilişkileri önemlidir. Doktorunuz sizin bu dönemde en yakınınızdaki kişi olacaktır. Sizin en çok ihtiyaç duyacağınız kişilerden biri olacaktır. İyi ve güven duyabileceğiniz bir doktor bulmanızda fayda vardır. Güvenebileceğiniz bir doktor içinizi rahat ettirebilecek. Tabi sizin de doktorunuza karşı bazı sorumluluklarınız olacaktır. Her zaman siz de doktorunuza o güveni verin. Hamilelik dönemiyle ilgili ona her zaman doğruları söyleyin. Onun belirttiği hususlara aynen uyun. Kontrollerinizi düzenli olarak yaptırın.
  • Yakın çevreniz ve özellikle eşiniz sizin en önemli yardımcınız olacaktır. Onların da sizi ne kadar önemsediğini bilin. Hamile bayanlar hamilelik boyunca depresyon, kaygı, huzursuzluk v.b. bazı duygu durum bozuklukları yaşayabilirler. Çevredeki insanlar da bu durumu düşünerek anne adyına gerekli anlayışı ve şafkati göstermelidir. Yine bu dönemde eşlerin ve çocukların bir brilerine gösterecekleri sevgi ve saygı çok önemldir. Böylelikle hamilelik dönemini daha huzurlu ve mutlu atlatacaksınız.
  • Doktorunuzun bilgisi olmadan ve kontrolsüz ilaç kullanımından sakının. Çünkü sizi en iyi hekiminiz tanıyacaktır. Ayrıca, bir çok ilaç grubunun hamilelikte kullanımı ciddi derecede sakıncalıdır. Bu nedenle doktorunuzun önermediği ilaçları kullanmayın ve doktorunuzun bilgisi olmadan ilaç kullanmayın.

  [​IMG]
  Gebelik tümüyle fizyolojik bir olaydır
  Gebeliğin kadın hayatının bir dönemi olduğunu her zaman hatırlayın. Kadın hayatının bebeklik, çocukluk, ergenlik, doğurganlık, menopoz evreleri ve bu evrelerin kronolojik bir başlangıcı ve bitişi vardır.
  Tülin Kocatepe ve Batuhan Kocatepe Bu evrelerin her biri hayatınızın fizyolojik bir dilimini temsil eder. Gebelik doğurganlık evresinin içinde yeralan ve bu evre içinde birden fazla kere yaşayabileceğiniz bir dönemdir. Gebeliğin fizyolojik bir süreç olduğunu her zaman hatırlamanız, gebelik ve doğum hakkındaki endişelerinizi azaltacaktır.

  Sizi yanlış yönlendireceklere karşı en iyi savunma bilgidir
  Çağımız bilgi çağıdır. Bilgi ya da "bilgi" çok çeşitli kaynaklardan bize ulaşmaktadır. Çevreden, özellikle de yakın çevreden ve gazete, dergi, TV, radyo gibi kaynaklardan ulaşan bilgilere hemen inanmayın. İnsanlar gebeleri endişelendirmeyi severler, çünkü onları da endişelendiren biri olmuştur. Yanlış bilgi almak yerine doktorunuza ve güvenilir bilimsel kaynaklara başvurun ve herzaman vücudunuz hakkında bilgi sahibi olun.

  Tıbbi bilgiler doktorların tekelinde değildir. Bilgi herkese açıktır. Ancak uygulama ve müdahale etme yetkisi doktorlarındır. Siz bedeniniz, gebelik, doğum, lohusalık gibi konularda mutlaka bilgilenin. Doktorunuza bol bol sorun. Doktorlar, kendilerine sorulan mantıklı soruları yanıtlamaktan hoşlanırlar.

  Yaşamınızı organize edin
  Gebelik ciddi bir iştir. Her ciddiye aldığınız iş gibi gebeliğiniz hakkında da plan yapın. Evrene yeni bir canlı getirme projesini baştan sona kadar planlayın. İşin üstesinden gelmek için gerekli olanlar, yapılan iş hakkında bilgili olunması, işin sevilmesi ve sonucun başarı olacağından emin olunmasıdır.

  Gebe kaldığınız andan itibaren yeni bir süreç içine girdiğinizi ve kendi sağlığınız dışında başka bir canlının sağlığından da sorumlu olduğunuzu unutmayın. Gebe olduğunuz için kendinizle gurur duyun ve bebeğinizi kucaklayacağınız günlerin hayalini kurun.

  Bedeni aşırı zorlayıcı bir işte çalışmadığınız sürece işinizi bırakmanıza gerek yoktur. Ancak her fırsatta dinlenmeyi ihmal etmeyin.

  Yaşama bakış açınızı tekrar gözden geçirin
  Daha önce yaşama bakış açınız karamsar ise bunu da değiştirmenin tam zamanıdır. Gebelik sizin dünyaya yeni bir canlı getirerek katkıda bulunmanızın hazırlığıdır. Bebeğin rahim içinde ilk aylardan itibaren sizin temel duygu, düşünce ve olayları yorumlama alışkanlıklarınızı hissettiğini ve benimsediğini bilin. Yaşamı ve gebeliğinizi bir savaş olarak değil bir oyun olarak görün. Böyle gördüğünüzde dünyada birden fazla gerçek olabildiğini farkedeceksiniz. Eşinizle bu konuda iletişim kurun.
   
 2. F

  Fıstık Yeni Üye

  Hamilelik dönemi rahat geçemeyenlerdenim bir çok sıkıntıyla karsı karsıya kaldım ama Allahıma çok şükür bebeğimi sağlıklı bir şekilde kucağıma aldım
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş