1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Ragbi Nedir? Ragbi Hakkında Genel Bilgiler

Konu, 'Avcılık ve Doğa Sporları' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Ragbi, iki takım arasında eliptik bir topun el ve ayaklarla kontrol edilerek sayı yapılması esasına dayalı olarak oynanan spor.

  Tarihçe

  1823’te İngiltere’de Rugby Kenti’nin aynı isimli okulunda doğan bir spordur. Okulda öğrenci olan William Webb Ellis’in futbol oynarken topu eline alıp sayı yapması ve diğer oyuncuların da bu oyun şeklini benimsemesiyle, ragbi oynanmaya başlar.
  Kısa sürede popüler hala gelen ragbi artan kulüp sayısı nedeniyle Rugby Union adında bir birlik kurulur. 1879 yılına kadar ragbinin temel kuralları belirlenir; oyuncu sayısının 15 olması gibi.
  Yine bu yıllarda Rugby Union’dan ayrılan bir grup Rugby Leauge adı altında farklı kurallarla ragbi oynatan bir birlik daha kurar. Dünyada ragbi halen bu iki ayrı birliğin meydana getirdiği kurallarla oynanmaktadır.
  Önceleri İngiltere’de yayılan ragbi, sonrasında İngiliz sömürgeleri'nde yayılmıştır. İngiltere, Galler, İskoçya, İrlanda, Fiji, Samoa, Tonga, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Avustralya'da çok meşhur olan bu oyun diğer eski İngiliz sömürgeleri'nde ve dünyanın genelinde yaygın değildir. ABD'de ragbiye benzeyen ancak koruyucu kıyafetler ve kask ile oynanan ve farklı kurallara sahip Amerikan futbolu oldukça yaygındır.

  Ragbinin Türkiye'ye gelişi

  Ragbi de futbol gibi 19.yy. sonlarında Osmanlı Devleti’nde bulunan yabancı uyruklular tarafından oynanmaya başlanmıştır. O devirlerde Rugby ve Futbol ayırımı tam olmadığından takımlar “Rugby Football Club” ismini alıyorlardı. Bu tanımlama ragbi kulüpleri için hala geçerlidir.
  Bundan yaklaşık bir asır sonra 1999 yılında, Marc Mercier, Dennis Ponds de Vier ve Chris Skirrow isimli üç yabancının, Türkiye’nin ilk ve tek gayri resmi Rugby Kulübü olan “Istanbul Ottomans RFC.” yi kurmasıyla ragbi Türkiye'de amatör düzeyde oynanmaya tekrar başlanmıştır.
  [​IMG]
   
 2. Nursena

  Nursena Admin

  Ragbiye pek rağbet yok buralarda sadece üNiversitede oluyor kısmen.
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Evet Doğuş Artural bu işi en iyi yapanlardan :)
   
 4. i

  irem Yeni Üye

  Ankara Üniversitesindede kuruldu Ragbi için takımlar bi sopa eksik oda olsa beyzbola benzetesim geldi
   
 5. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Genel olarak Ingiltere ve Amerika'da yapilan bi spor. Baska yerlerde pek ragbet görmuyor, eglencesine birkac kez arkadaslarla denemisligimiz olmustur, zevkli aslinda :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş