1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Radyonun Genel Özellikleri Nelerdir

Konu, 'Her Telden' kısmında Maide tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Maide Yeni Üye

  Radyonun Özellikleri

  Radyonun Özellikleri Nedir

  Radyoelektrik dalgaların özelliklerinden yararlanarak seslerin iletilmesi sistemine radyo denir. Radyo Sesi, atmosfer içinden, Hertz dalgaları aracıyla çok uzaklara ulaştırır. Radyo verici ve alıcı olmak üzere iki kısımdan oluşur.

  1-Radyo Vericisi: Ses sinyalleri uzaklara iletilirken elektromanyetik dalgalar üzerine bindirilir. Bu olaya modülasyon denir. Modülasyon sonucu oluşan dalgaya da radyo dalgası denir. Bu dalgalar ışık hızı gibi hareket ederler.

  2-Radyo Alıcısı: Havadaki elektromanyetik dalgalar radyo alıcısı tarafından alınabilir. Radyo bu dalgayı demodülasyon işlemine sokarak ses sinyalinin taşıyıcı sinyalden ayrılmasını sağlar.

  Radyoelektrik dalgalar alternatif akımın beslediği bir verici antenci oluşturulur. İvmelenmiş elektronlar antende radyoelektrik dalgaları oluşturduktan sonra bu dalgalar verici anteni terk ederek yeryüzüne her doğrultuda yayılır.
   
 2. N

  Naime Yeni Üye

  Bundan bir 30 sene önce radyoyu daha çok dinlerdik ama radyo kültürü pek kalmadı
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Radyo eskiden guzeldi ama artik turkiye ulke olarak kendi has radyo kulturunu kaybetti gibi geliyor bana maalesef. Turkceden cok yabanci sarkilar duyuyoruz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş