1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Pusulayı Kim Buldu?

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Küçük Tırtıl tarafından paylaşıldı.

 1. Küçük Tırtıl

  Küçük Tırtıl Yeni Üye

  [​IMG]

  Pusula tarih boyunca elde edilen en önemli icatlardan bir tanesidir. Diğer kıtaların keşfinde büyük önemi bulunmaktadır. Kerketiz alarak mevki bulmaya yardım eden ve yön gösterebilen bir aletdir. Cayro ya da mıknatıs ile çalışmaktadır. El pusulaları ortasındaki milin üstünde serbest olarak duran ve uçları yeryüzünün manyetik kutuplarına yönelen mıknatıslanmış bir iğne yerleştirilen ve manyetik olmayan bir maddeden yapılmıştır. Böylelikle pusula kuzey yönelmekte ve yer tayininde bulunmaktadır.

  Pusulada bulunan mıknatısın kutuplanabilmesi ve yerin mıknatısa uygulandığını ilk keşfedenler ise Çinliler olmuştur. Bu icadı 1100 yılında gerçekleştirmişlerdir. Pusula kullanımı Çinlilerden Araplara; Araplardan da Avrupalılara geçmiştir.

  Böylelikle 12. yüzyılın sonlarından itibaren Avrupa'da pusula kullanımı yaygınlaşmıştır. 1200 yıllarında ilk kez Fransa'da pusuladan bahsedilmiştir. İngiltere'de 1207; İzlanda da 1213 yıllarında pusula kullanımı başlamıştır. Pusula konusunda ilk gelişme ise 1269 yılında Pierre de Maricourt tarafından yapılmıştır. Maricourt iğneyi bir mile geçirmiş ve sonrasında bunu yarı saydam ve derecelenmiş kutu içine yerleştirmiştir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş