1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Pusula Ne İşe Yarar, Pusula Nasıl Kullanılır?

Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Pusula bilindiği gibi Asya ülkesi olan Çin halkı yani Çinliler tarafından ilk olarak kullanılmaya başlamıştır. Çinliler pusulanın üzerinde sürekli çalışmalar yaparak geliştirmişlerdir. Pusula aleti nerede olunursa olunsun Dünyada her zaman Kuzey yönünü gösteren bir icattır.


  Pusula kullanımı kolay olan bir araç olmakla beraber yön bulmak sadece 1-2 saniyeye ihtiyaç vardır. Pusula bazı bölgelerde sapmalar olduğu için pusula her zaman doğru yönü gösteremeyebilir.

  [​IMG]
  Pusula, Avrupa'da ilk olarak 1200′lü yıllarda Fransa’da kullanılmıştır. Fransız bilim adamı olan Pierre de Maricourt, pusulanın bugün ki genel görünümünü kazandıran kişi olarak bilinir.


  Manyetik bir iğne Pusulanın en önemli parçalarından biridir.İğne rahatça hareket edebilecek şekilde pusula gövdesine monte edilmiştir İğne serbest kaldığında her zaman aynı yönü göstermektedir.


  Pusulayı okumak belirlenmiş bir noktaya götüren yönü derecelerle bulmak anlamına gelir. Derecelerini öğrenmek istediğin nirengi noktasına yüzünü dön.


  Pusulanın kuzey ucunun pusula gövdesinin üst tarafındaki N (Kuzey)'i gösterdiğinden emin olmalısınız.Gidilecek yön okunun pusula gövdesine değdiği noktada bulunan dereceyi okumanız gerekmektedir.Harita ve pusulayı birlikte kullandığında iki kuzey olduğunu unutmamalısınız.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş