1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Proshow Gold Slayt Programı Resimli Anlatımı

Konu, 'İnternet' kısmında sare tarafından paylaşıldı.

 1. s

  sare Yeni Üye

  Fotoğraflarınızı ve resimlerinizi slayt haline getirebileceğiniz başarılı bir program Proshow Gold programı ile hazırladığınız slaytlara metin ekleme, müzik ekleme, efekt ekleme gibi işlemleri de kolaylıkla yapabilirsiniz.  a) Resimlerinizi önce bir klasörde toplayın. İlk koyacağınız resme sayı olarak 1 numarayı, daha sonrakilere de 2, 3, 4 diye numaralar koyun. Programa resimleri attığınızda otomatik olarak sıralanmış olur.

  b) Müziklerinizi belirleyin. Programa atacağınız resimlerin çokluğuna göre en az 5–6 tane müzik belirleyin. Ben eski Türk filmleri müziklerini ve sözsüz müzikleri koydum.

  Evet gelelim programa: Burada resimlerinizi VCD yapacağız.

  Önce resimlerinizin bulunduğu klasörü açıyorsunuz.

  Çiçek resimlerinin bulunduğu yerde SAĞ TUŞA basıp SELECT ALL yapıyorsunuz. Bu sayede resimlerin hepsini seçiyorsunuz.ADD TO SHOW yapıp resimlerin hepsini programa atıyorsunuz (3 numarayla işaretli yerde olduğu gibi). Daha önce resimlere numara verdiğiniz için resimlerin hepsi sıralı olarak programa atılmış oluyorsunuz.

  Atılan resimlerin herhangi birinin üzerine gelip Sağ Tuşa basıp SELECT ALL yapıyoruz.  Resimlerin ekranda yada TV’de kaç saniye görüneceğini belirlemek için öncelikle hepsini, örneğin, 8 saniye yapalım (sıfır yazan yeri 8 ile değiştiriyoruz).


  Resimler arasındaki geçişleri de otomatik olarak verilen 2 saniyeyi beğenmiyorsanız geçişleri, örneğin, 5 saniye yapabilirsiniz (2 yazan yeri 5 ile değiştiriyoruz) Önceden bu şekilde yapılınca daha sonra düzenlemelerimizi daha rahat yapabiliriz. Sonradan özellikle istediğiniz ve sizin için önemli olan bir resmin ekranda kalış süresini örneğin 20 saniye ve bir sonraki resme geçerkenki geçiş süresini de 10 saniye yapabilirsiniz. Örneğin 6 numaralı resim sizin için önemli ise ve uzun süre ekranda kalmasını istiyorsanız 20 saniye belirleyebilirsiniz.


  Atılan resimlerin herhangi birinin üzerine gelip Sağ Tuşa basıp RANDOMIZE yapıyoruz. . Öncelikle Randomize Motion Effect ile Randomize Transitions yapıyoruz . Bu sayede programın kendisinde bulunan ve resimler arasında geçişleri ve hareketleri rasgele düzenleyen özellikle işlerimiz kolaylaşıyor. Sonradan kendimiz tek tek düzenlemeler yapabiliriz.


  geçişler için

  Resim 2’deki 6 numaralı işaretli yeri tıkladığımızda karşımıza Choose Transition çıkıyor.Burada resimler arasındaki istediğimiz geçişi seçebiliriz. Resimdeki eğer sevgiliniz ise kalpliyi seçebilirsiniz gibi. Ve bunu her resim arasına tek tek yapabilirsiniz. Yada çok önemli resimler arasına yapabilirsiniz. Geçişlerin üzerine geldiğinizde nasıl bir geçiş olduğunun ön izlemesini de görebiliyorsunuz . Biz başta Randomize Transition yaptığımız için programın kendisi rasgele düzenleme geçişleri yapmıştı; bu da bizim işimizi kolaylaştırmıştı. Ayrıca çok sık kullanılan geçişleri de program kendi içerisinde bulunduruyor.  Tek tek resimlerin ekranda görünüşlerine bakacaz. İlk resmin üstünü iki kere tıklıyoruz. SLIDE OPTIONS çıkıyor.Genelde programın özelliğinden daha çok MOTION EFFECTS ve SOUNDS kısmını kullanıyoruz (en azından ben öyle kullandım. Dileyen diğer özellikleri de kullanabilir.) SLIDE OPTIONS kısmında neler yapıyoruz onları anlatayım.

  MOTION EFFECTS: Starting Position kısmı olan resmin ilk göründüğü kısımda zoom (yakınlaştırma) ve istenirse rotate (döndürme) yapıyoruz. Ending Position kısmı olan resmin son görüneceği kısıma da zoom ve istenirse rotate yapıyoruz. Bu şekilde resim örneğin benim yaptığım gibi sol üstten uzaktan sağa dönmüş şekilde ekrana girecek ve yakınlaşarak bitecek. Kaç saniyede bunlar olacak? Tabiî ki 8 saniyede. Burada Motion kısmını da kullanabilirsiniz.Yakınlaştırm ayı(rotate) nasıl olacağını; yani resmin ilk hali ile son hali arasında yakınlaşmanın hızlımı veya yavaş mı gibi yakınlaşacağını yine Motion kısmıyla yapıyorsunuz. Buraları işin can alıca noktası. Çünkü resme canlılık veriyorsunuz. İlk baştaki resimden başlayarak bütün resimlerin hepsinde aynısını uygulayacaksınız. Yani her resmin üstünü iki kere tıklayacaksınız. Ve Motion Effect’leri kullanacaksınız. Dediğim gibi işin püf noktası ve can alıcı yeri de burası zaten. Programda rotate, zoom kısmı ile starting ve ending position kısmında düzenlemeleri fareyi basılı tutarak kolayca yapabilirsiniz. Örneğin ben starting position’daki resmi sol üst köşeye, resmin üstündeyken fareyi yardımı ile basılı tutarak çektim.
  müzikler: sounds bölümünden müzik seçimi de bu işin en can alıcı noktalarından birisi. Birinci resmin üstündeyken müziğimizi seçeceğiz. Bunun için birinci resmin üzerini iki kere tıklıyoruz. Slide Options çıkıyor ve Sounds seçiyoruz. Seçimi Browse’den yapıyoruz . Şarkı seçildikten sonra birkaç saniye bekliyoruz ki programımız şarkıyı kendi içine alsın. Birinci resme şarkının eklendiğini, birinci resmin altında görebilirsiniz . Bundan sonra şarkı hangi resimde bitiyor diye bakıyoruz. Mesela seçtiğimiz ve birinci resme koyduğumuz şarkımız 20. resimde bitiyor diyelim. Bunu da deneme yanılma yöntemi ile anlayabiliyoruz. 18. resmi tıklıyoruz mesela. Ön izleme için resim 6’da 19 numara ile işaretli yeri tıklayanız. Baktınız şarkı devam ediyor, nerde bittiğini ön izleme ile görebilirsiniz. 20. resimde bittiğini gördükten sonra şarkı eklemede aynı işlemi bu sefer 21. resme yapıyoruz. Ve böyle devam edip gidiyor.


  resme yazı ekleme: caption dan istediğiniz yazıyı resmin üzerine yazabiliyorsunuz. Yazının da resme nasıl gireceğini, nasıl duracağını ve nasıl çıkacağını seçebilirsiniz.


  Yaptıklarınızı ne şekilde kaydetmeye geldi. Burada VCD yapacağımız için programımızın üst tarafındaki VIDEO CD kısmını tıklıyoruz .Output Options kısmından da VCD yapıyoruz.


  Resim yeniden boyutlandırıldı. Asıl boyutlarında görmek için buraya tıklayınız. Asıl boyutlar : 750x600.  Resimlerin sayısı, ekranda kalma süresi, geçişlerin süresi ve şarkıların büyüklüğü VCD’mizin de büyüklüğünü gösterir. VCD’de ne kadar yer tuttuğunu da hem ön izlemede hem de Resim 8’de 23 numara ile işaretli yerde görebilirsiniz.


  En son olarak gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra CREATE basıyorsunuz. Sonrada CD’ye yazıyorsunuz.
   
 2. M

  Misafir Misafir

  ya ben bu programda deli olcam winamp olarak kaydediyor. ben bunu vcd olarak kaydedemiyorum deli olcammmmm :mad:
   
 3. M

  Muhibbi Yeni Üye

  çok kısa zamanda harika slide'lar yaratabileceğiniz bir uygulama.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş