1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Premetüre Doğan Bebek Sorunları Ve Belirtileri Nelerdir?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Masal Perisi tarafından paylaşıldı.

 1. Masal Perisi

  Masal Perisi Yeni Üye

  Premetüre doğan bebeklerde kimi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bunlardan bazıları şu şekildedir.

  *Gelişme gecikmesi: Prematüre bebeklerin bazılarında gelişme gecikmesi sorunları görülebilmektedir. Bunlardan bazıları baş tutma, oturma, yürüme gibi gelişim basamaklarını daha geç gerçekleştiren bebekler prematüre bebekler olabilir. Bu konuda ailelerin son derece sabırlı olması gerekmektedir.

  *Kalem tutma ve yazı yazma gibi ince motor becerileri yapma gibi faaliyetleri prematüre bebekler daha geç sürede yapabilmektedirler.

  *Sipastik diparezi denilen at ayağı gibi aşağı duran ayak tipinde parmak ucu ile yürüme eylemi gerçekleştirilebilmektedir. Fizyoterapi ve doktor kontrolleri düzenli şekilde yapıldığı taktirde % 100 iyileşme görülebilmektedir.

  *Yük taşıma gibi bir cismi bir yerden bir yere koyma becerilerinde ( kaba motor becerilerde ) gecikme görülebilmektedir.

  *32 haftanın altında doğan bebeklerde kronik akciğer yetmezliği problemi ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu bebeğe sahip olan ailelerin evlerinde hijyene dikkat etmesi gerekmektedir. Yetişkinlerdeki burun akıntısı, hapşırık, öksürük sebebi olan RSV virüsleri çocuğa bulaşabiliyor.

  *Uzun süre yüksek oksijen alan prematüre bebeklerde ise doğrudan körlük oluşumu meydana gelebilmektedir.

  *Selebral palsi: Prematüre bebeklerde yoğun bakımda kalanlarda beynin oksijensiz kalma durumu söz konusu olabilmektedir. Bu durumda spastik çocuklar adı ile anılan çocuklarla karşılaşılmaktadır. Bu bebekler çocuk nöroloğu, fizyoterapist ve çocuk gelişim uzmanı kontrolünde izlenmesi gerekmektedir.

  *Prematüre bebeklerde işitme kaybı problem ile de sıklıkla karşılaşılabilmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş