1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Preeklampsi Anneyi ve Bebeği Nasıl Etkiler?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Preeklampsi gebelikte karşılaşılan yüksek tansiyon durumu olarak bilinmektedir. Bu problem genel olarak doğum sonrasında ortadan kalkmaktadır. Gebe olup da preeklampsi sorunu ile karşı karşıya kalan biri iseniz uygun bir bakım süreci ile bu durumu atlatabileceğiniz konusundan emin olabilirsiniz.

  Preeklampsi durumu ne kadar şiddetli yaşanırsa anne ve bebek durumdan o kadar etkilenebilmektedir. Birçok organı tehdit edebilen bu durum aynı zamanda yaşamı da tehdit edebilen bir hal alabilmektedir.

  Preeklampsi sorununda kan damarlarında daralma ve kan akımında azalış durumu ile karşılaşılabilmektedir. Karaciğer, böbrek ve beyin gibi organlar bu durumdan olumsuz etkilenebilmektedir. Böbrekler, sinir sistemi ve kan damarlarında kalıcı hasar oluşumu meydana gelebilmektedir.

  Rahime giden kan akışında meydana gelen azalış sonucu ile bebekte durumdan olumsuz etkilenebilmektedir. Bebeğin gelişiminde aksamalar, plasenta dekolmanı, bebeğin oksijensiz kalması gibi sorun oluşumları meydana gelebilmektedir. Bu durumlar sara nöbetleri geçirme ya da komaya girme gibi durum oluşumları meydana gelebilmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş